Длъжностни лица в Армения заявиха в петък, че страната е готова да обсъди прекратяване на огъня в сепаратисткия регион Нагорни Карабах, където тежки боеве между арменските и азербайджанските сили продължават шест поредни дни, взимайки десетки жертви и оставяйки стотици ранени, съобщава “Асошиейтед прес”.
Боевете тази седмица са най-голямата ескалация от години в десетилетия спор за региона, който се намира в Азербайджан, но се контролира от местни етнически арменски сили, подкрепени от Армения. Това предизвика призиви за прекратяване на огъня от цял свят.
В четвъртък лидерите на Русия, Франция и САЩ – съпредседатели на т. нар. Минска група, създадена от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа през 1992 г. за разрешаване на конфликта – излязоха със съвместно изявление с призив за “незабавно прекратяване на военните действия” и “възобновяване на съществени преговори … под егидата на съпредседателите на Минската група на ОССЕ”.
Външното министерство на Армения заяви в изявление от петък, че страната е “готова да се ангажира” със съпредседателите на Минската група на ОССЕ “за възстановяване на режима на прекратяване на огъня въз основа на споразуменията от 1994-1995 г.” В изявлението се казва:
“Армения остава ангажирана с мирното разрешаване на конфликта в Нагорни Карабах”.
Смъртоносните сблъсъци в региона бяха възобновени в петък, като арменските военни служители съобщиха, че Азербайджан е нанесъл удари по столицата на Нагорни Карабах Степанакерт, а Министерството на отбраната на Азербайджан обвини арменските сили в обстрела на района на Агдам.
Служителите в региона заявиха, че досега са убити над 150 военнослужещи на тяхна страна. Азербайджанските власти не предоставиха подробности за военните си жертви, но заявиха, че са убити 19 цивилни и още 55 са ранени.
Няколко журналисти бяха ранени при обстрела на град Матруни в четвъртък. Двама от тях са идентифицирани френски граждани, работещи с вестник “Льо Монд”. Репортерът Алън Кавал и фотографът Рафаел Ягобзаде бяха откарани в болницата в Степанакерт и оперирани там, като бяха евакуирани в петък сутринта в Ереван. След това двамата ще бъдат откарани в Париж, съобщи “Льо Монд”.
В статия, публикувана в петък, в. „Льо Монд“ съобщи, че са пътували до Мартуни в четвъртък сутринта, за да “съобщят сами размера на щетите” от боевете тази седмица. В момента на нападението на града двамата мъже са с още френски, арменски и други журналисти. Докладът цитира регионалния омбудсман по правата на човека Артак Бегларян, който казва, че четирима цивилни са убити и 11 други души са ранени при обстрела.
Армения и Азербайджан от десетилетия са в голям конфликт заради Нагорни Карабах, където се води сепаратистка война в началото на 90-те години, завършваща през 1994 г. – три години след разпадането на Съветския съюз. Анклавът с площ 4400 квадратни километра (1700 квадратни мили) в Кавказките планини, приблизително с размерите на американския щат Делауеър, се намира на 50 километра (30 мили) от арменската граница.
Президентът на Азербайджан заяви, че оттеглянето на Армения от Нагорни Карабах е единственото условие за прекратяване на боевете. Арменските власти твърдят, че Турция участва в конфликта, като се твърди, че е изпратила бойци от Сирия в региона и е разположила турски бойни самолети F-16 в помощ на азербайджанските сили. Турция публично подкрепи Азербайджан в конфликта и заяви, че ще окаже помощ при поискване, но отказа да изпраща чуждестранни наемници или оръжия.