Демократите призовават Конгреса да овладее и разбие Big Tech

0
119
Социални медии.
Снимка: Пиксабей

Депутатите демократи призовават Конгреса да овладее Big Tech, евентуално принуждавайки Facebook, Google, Amazon и Apple да разбият бизнеса си, като същевременно затрудняват придобиването на други и налагат нови правила за защита на конкуренцията, съобщава “Асошиейтед прес”.

Предложенията от доклад, публикуван във вторник, следват 15-месечно разследване от комисия на съдебната комисия на Палатата за доминирането на компаниите на пазара. Такива принудителни разпадания чрез преработка на законодателството биха били радикална стъпка за Конгреса да предприеме към мощната индустрия. Техническите гиганти от десетилетия се радват на съвсем лека регулация и статут на звезда във Вашингтон, но са подложени на засилен контрол и подигравки по въпросите на конкуренцията, поверителността на потребителите и речта на омразата.

Докладът от 450 страници предлага на Конгреса възможна пътна карта за действие, потенциално с нов баланс на политическата власт в Конгреса и нов президент през следващата година. Демократичният претендент за президент Джо Байдън заяви, че трябва да се помисли за разпадане на компании. Ако такива стъпки бяха задължени компаниите да спазяр, те биха могли да доведат до най-големите промени в технологичната индустрия след знаковото дело на федералното правителство срещу Microsoft преди почти 20 години.

Разследването установи например, че Google има монополна сила на пазара за търсене, докато Facebook има монополна сила на пазара на социални мрежи. В доклада се казва, че Amazon и Apple имат “значителна и трайна пазарна мощ” съответно на американския пазар на дребно и в мобилните операционни системи и магазините за мобилни приложения.

Някои критици на компаниите изтъкнаха услугите на Facebook в Instagram и WhatsApp и операционната система за мобилни телефони на YouTube и Android на Google като сред бизнесите, които трябва да се обмислят да бъдат отнети.

В доклада се казва, че четирите компании са злоупотребили с пазарната си сила, като начисляват прекомерни такси, налагат строги договорни условия и извличат ценни данни от физически лица и фирми, които разчитат на тях. В доклада се казва:

“Всяка платформа сега служи като вратар на ключов канал за разпространение.”

“Като контролират достъпа до пазарите, тези гиганти могат да избират победители и губещи в цялата ни икономика.”

Освен че предлага отделяне на някои доминиращи технологични платформи от други бизнеси на компаниите, докладът също така призовава платформите да изискват еднакви условия за еднакви продукти и услуги за всички потребители. В него се предлагат да бъдат променени закони, за да се наложи по-висока степен на одобрение за бъдещи сливания и придобивания на технологичната индустрия.

Освен това документът изисква от Конгреса да увеличи правомощията за прилагане на антитръстовите регулатори, като Федералната търговска комисия, както и да увеличи бюджетите на FTC и антитръстовото подразделение на Министерството на правосъдието.

Въпреки че разследването на подкомисията на съдебната власт беше двупартийно, републиканските депутати от комисията не се присъединиха към повечето препоръки.

Републиканците издадоха свой собствен доклад във вторник, озаглавен “Третият начин да се предприемат големите технологии”. Създаден от представителя Кен Бък от Колорадо, той призовава за “целенасочено” прилагане на съществуващите антитръстови закони, а не за “обременителен и тежък регламент, който убива иновациите в индустрията”.

Google оспори и двата доклада, като заяви, че съдържат “остарели и неточни твърдения от търговски конкуренти” относно търсачката и други услуги на Google.

В изявление на компанията се казва:

“Американците просто не искат Конгресът да нарушава продуктите на Google или да навреди на безплатните услуги, които използват всеки ден.”

“Целта на антитръстовото законодателство е да защити потребителите, а не да помогне на търговските конкуренти. Много от предложенията, свързани с … биха причинили истинска вреда на потребителите, американското технологично ръководство и американската икономика – всичко това без ясна печалба.”

Facebook заяви, че придобиванията “са част от всяка индустрия и само един от начините да внедряваме нови технологии, за да доставим по-голяма стойност на хората”. В изявлението на компанията се казва още:

“Instagram и WhatsApp достигнаха нови върхове на успех, защото Facebook инвестира милиарди в тези бизнеси. По време на двете придобивания съществуваше силно конкурентна среда, която съществува и днес. Регулаторите прегледаха щателно всяка сделка и с право не видяха причина да ги спрат по това време.”

В публикация в блог във вторник Amazon предупреди, че “крайните идеи относно антитръста ще унищожат малкия бизнес и ще навредят на потребителите”, без да споменава поименно доклада или подкомисията на антитръстовата комисия на Парламента. Компанията нарече препоръките на доклада “погрешни намеси на свободния пазар”Говорителите на Apple не се отзоваха веднага за заявка за коментар.

В разследването си през последните 15 месеца антитръстовият комитет изслуша показанията на ръководители на четирите компании от средно ниво, както и на конкуренти и правни експерти. През юли тя проведе високо натоварено изслушване, за да разпита изпълнителните директори на гиганти от Силициевата долина. Персоналът на органа прегледа над милион вътрешни документи от компаниите.

Усилията имаха за цел да отговорят на ключов въпрос: Дали съществуващите политики в областта на конкуренцията и вековните антитръстови закони са адекватни за надзор над технологичните гиганти или са необходими ново законодателство и правомощия за прилагане на регулаторите?

Както републиканците, така и демократите ускориха критиките си към Big Tech през последните месеци, макар и понякога по различни причини. Министерството на правосъдието на Тръмп се насочва към антитръстови действия срещу Google, като прилага фокус върху доминирането на компанията в онлайн търсенето и дали тя се използва за задушаване на конкуренцията и нараняване на потребителите. Двупартийна коалиция от 50 щати и територии на САЩ, водена от главния прокурор на Тексас Кен Пакстън, също разследва бизнес практиките на Google. Те цитират “потенциално монополно поведение”.

Google твърди, че въпреки че нейният бизнес е голям, той е всеобхватен и полезен за потребителите. Технологичният гигант поддържа тезата, че услугите му са изправени пред широка конкуренция и имат разгърнати иновации, които помагат на хората да управляват живота си. Повечето от услугите на компанията се предлагат безплатно в замяна на лична информация, която помага на Google да продава реклами. Facebook, Amazon и Apple също са обекти на обширни антитръстови разследвания от страна на Министерството на правосъдието и Федералната търговска комисия на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments