Информацията за индексирането на пенсиите е все още на ниво приказки. За да стане реалност трябва да се отрази в бюджетите – на НОИ и в държавния бюджет, обясни бившият социален министър Иван Нейков в ефира на „бТВ“. По думите му близо половината от средствата за пенсии идват от републиканския бюджет, а не от осигуровките. Експертът смята, че една от много некоректните мерки, която вече 3 година се предлага, е административното повишение на минималните пенсии.
Когато на един пенсионер пенсията не му стига да живее нормално, на него трябва да се помогне, категоричен е Нейков. Според него обаче това не трябва да става чрез пипане на осигурителния модел – така се обезсмисля мотивацията на хората да работят и да се осигуряват.
Помощта за пенсионерите не върви по правилния начин, заяви Нейков. Мнението му споделя и бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев. Той призова:
„Помагайте през социалното подпомагане на тези, които имат нужда, а не на всички.“
Според него при детските надбавки се случва същото – всички ще получават без значение дали имат необходимост или не. Той припомни последните данни, според които повече от 120 хиляди души получават заплата над 6000 лева и попита дали те имат нужда от тези 40 лева.
„Смятам, че помощта е помощ, когато е целева и е насочена към конкретни хора.“
Осъвременяването на пенсиите е стара болка, твърди Нейков. Той разкри, че средствата ще дойдат от взетите заеми.
„Истината е, че се купуват избори с бюджетни пари – купуват се пенсионерите, купуват се родителите на деца, но това е фалшива справедливост, която по никакъв начин не помага на това общество.“
Нейков добави, че през цялото време има чувството, че има две Българии – едната на премиера Бойко Борисов, а другата – на 7 милиона българи.