Големият бариерен риф в Австралия е изгубил повече от половината от коралите си от 1995 г. насам поради затопляне на морските води, предизвикани от изменението на климата, установи проучване, цитирано от „BBC“. Учените са констатирали, че всички видове корали, част от най-голямата рифова система в света, са намалели драстично. Явлението се наблюдава вследствие на дейности, които са причинили масовото избелване на кораловите рифове, през 2016 и 2017 г. „Няма време за губене – трябва рязко да намалим емисиите на парникови газове възможно най-скоро.„, твърдят експерти в областта на екологията.
Изследването, публикувано в списание „Proceedings of the Royal Society B“, е проведено от океанолози от Центъра за научни изследвания на кораловите рифове в Куинсланд. Те са изготвили оценка на състоянието и размера на кораловите колонии в рифа за периода от 1995 до 2017 г. Специалистите са установили, че популациите са намалели с повече от 50% при всички размери и видове корали, като това е особено осезаемо при разклонените корали и при тези с кръгла форма. Това са големите структурни видове, които обикновено осигуряват местообитания за много риби и други морски обитатели. Проф. Тери Хюз, съавтор на изследването, каза, че тези видове корали са били „най-силно засегнати“ от масовите избелвания, които са повредили две трети от рифа. Избелването се случва, когато коралите са подложени на стресови фактори в средата, в която живеят. Тогава те изхвърлят водораслите – известни като зооксантели, които им придават цвят и така постепенно умират. Коралите могат да се възстановят, ако се върнат нормалните си условия на живот, но това може да отнеме десетилетия. Проучване, проведено през 2019 г. е разкрило, че повредените коралови колонии са се борили да се регенерират, след като повечето възрастни корали са загинали.
Какво бъдеще очаква кораловия риф?
Миналата година от Правителствената агенция в Австралия, отговаряща за управлението на рифа потвърдиха, че затоплянето, причинено човешките дейности, остава най-голямата заплаха за дългосрочното оцеляване на рифа.
Простиращ се на над 2300 км (1400 мили), рифът е определен за обект на световното наследство през 1981 г. заради „огромното си научно и природно значение“. Въпреки това през последното десетилетие тази форма на живот е била сериозно засегната от затоплените солени води, които са унищожили коралите, разселили са други морски обитатели и са ускорили растежа на някои водорасли и други замърсители. През март учените съобщиха, че рифът е претърпял третото си масово избелване от пет години насам. Пълният мащаб на щетите все още беше в процес на оценка. Температурите в световен мащаб вече са се повишили с около 1° С от предииндустриалния период досега. ООН предупреди, че ако това покачване достигне 1,5° С, 90% от коралите в света ще бъдат унищожени.