Тайланд издаде извънреден указ за забрана на протестите поради ограничаване до голяма степен на мирните демократични митинги, които също бяха насочени към монархията, съобщава “BBC”. В телевизионно съобщение правителството заяви, че са необходими спешни мерки за “поддържане на мира и реда”.
Управляващите обосновават заповедите отчасти с мотива, че някои протестиращи са нарушили кралския кортеж по време на масово шествие в Банкок в сряда. Арестувани са над 20 души, включително трима лидери на протестите.
Воденото от студентите движение за демокрация в Тайланд призовава за оставката на премиера Прают Чан-оча. Бившият шеф на армията беше завладял властта при преврат през 2014 г., преди да бъде назначен за премиер след спорни избори миналата година.
През последните месеци протестите се разшириха, за да призоват и за ограничаване на властта на краля. Спешните мерки влязоха в сила в 04:00 часа местно време в четвъртък (21:00 GMT в сряда).
Какъв е новият указ?
В постановлението, обявено през нощта по държавната телевизия, се казва, че протестиращите са възнамерявали да предизвикат инцидент, водещ до “хаос и подбуждане на конфликти и обществено безредие”. Като една от причините за налагането му медията посочи “възпрепятстването на кралския кортеж”. Някои от демонстрантите в сряда бяха вдигнали поздрава с три пръста, символ на движението, пред конвой, превозващ кралицата, докато бяха отблъснати от множество полицаи.
Малко след като указът влезе в сила, тайландската полиция освободи протестиращите извън кабинета на премиера. Някои се опитваха да се съпротивляват, използвайки импровизирани барикади, но те бяха преместени обратно. Стотици полицаи бяха забелязани по улиците дори след прогонването на протестиращите.
В допълнение към ограничаването на сбирките до четирима души, указът поставя ограничения върху медиите, забранявайки публикуването на новини, “които биха могли да създадат страх или умишлено да изкривят информацията, създавайки неразбиране, което ще засегне националната сигурност или мира и реда”. Той също така позволява на властите да спират хората да влизат “във всяка област, която те определят“”.
Как ескалираха репресиите?
Полицията съобщи, че е арестувала около 20 души от ранните часове на четвъртък, но не потвърди имената им. „BBC“ научи, че арестуваните включват трима лидери на протестите – адвокатът по правата на човека Анон Нампа, студентският активист Парит Чиварак, широко известен с прякора си “Пингвина”, и Панусая Ситджираватанатакул.
В широко гледано видео на живо полицаи бяха забелязани да четат обвинения на Панусая в хотелска стая. В друго видео се вижда как полицията я качва в кола, докато тя и нейните поддръжници скандират лозунги.
36-годишният Анон беше първият, който открито наруши табуто за обсъждане на монархията на Тайланд, като призова за реформи през август. От своя страна Панусая стана едно от най-видните лица на протестите, след като по-късно същия месец тя изнесе 10-точков манифест, призоваващ за кралска реформа.
21-годишната Панусая не е била арестувана досега, въпреки че останалите двама мъже са били арестувани и преди – откакто движението набира скорост през юли.
Защо студентите протестират?
Нарастващото движение за демокрация, ръководено от студенти, се превърна в най-голямото предизвикателство за управляващото звено в Тайланд от години. Протестиращите настояват за оставката на премиера на страната Прают след избирането му в спорния вот през 2019 г. Те също така настояват за пренаписване на конституцията, чиито изменения през последните години са оспорени, както и прекратяване на тормоза на държавни критици. Прают отхвърля обвиненията, че избирателните закони са фиксирани в негова полза.
От август призивите за промяна нараснаха и отприщиха изготвянето на реформа в монархията, предизвиквайки безпрецедентно обществено обсъждане на институция, отдавна защитена от критиката със закона.
След преврата имаше много протести срещу премиера Прают, но нова вълна от демонстрации започна през февруари, след като съд нареди на нова продемократична опозиционна партия да се разпусне.
Партията на бъдещето напред се оказа изключително популярна сред младите гласоподаватели за първи път и събра третия по големина дял от парламентарните места на изборите през март 2019 г.
Протестите бяха подхранени през юни, когато известният продемократичен активист Wanchalearm Satsaksit изчезна в Камбоджа, където беше в изгнание от преврата през 2014 г. Местонахождението му остава неизвестно и протестиращите обвиняват тайландската държава в организирането на отвличането му – нещо, което полицията и правителството отрекоха.
От юли има редовни улични протести, водени от студенти. Митингите в столицата през уикенда бяха едни от най-големите от години, като хиляди се противопоставиха на властите като дни наред се събират и да изискват промяна. Призивите на протестиращите за кралска реформа са особено чувствителни в Тайланд, където критиката към монархията се наказва с дълги присъди в затвора.