Абстиненцията от антидепресанти засяга един на всеки шест души

1
351
Хапчета
Хапчета. Снимка: Pixabay

Един на всеки шест души има симптоми при спиране на приема на антидепресанти – по-малко, отколкото се смяташе досега, сочи преглед на предишни проучвания, предава „BBC“. Изследователите казват, че техните открития ще помогнат за информирането на лекарите и пациентите, „без да предизвикват излишна тревога“.

В прегледа на Lancet Psychiatry са разгледани данни от 79 проучвания, включващи повече от 20 000 пациенти. Някои от тях са били лекувани с антидепресанти, а други – с фиктивно лекарство или плацебо, което е помогнало на изследователите да преценят истинския ефект от спирането на лекарствата. При някои хора се наблюдават неприятни симптоми, като замаяност, главоболие, гадене и безсъние, когато спрат приема на антидепресанти, които според изследователите могат да причинят значително страдание.

Предишни оценки сочеха, че симптомите на прекратяване на приема на антидепресанти /СПА/ засягат 56% от пациентите, като почти половината от случаите се класифицират като тежки. В този преглед, направен от университетите в Берлин и Кьолн, се посочва, че:

Официалните здравни указания са дозата на антидепресантите да се намалява поетапно с течение на времето, а не да се спира внезапно или да се пропускат дози, което може да доведе до симптоми на отнемане. Повечето хора спират успешно антидепресантите, се казва още в ръководството. Според други изследвания продължителността на АДС е от една до две седмици.

Авторът на изследването проф. Кристофър Баетге от катедрата по психиатрия и психотерапия в Кьолнския университет заяви, че резултатите са „доста солидни“.

Но посочената в прегледа по-ниска оценка на СДВХ „не означава, че всичко е в главите им“.

„Влошаване на тревожността“

Установено е, че 17% от хората са имали симптоми след спиране на плацебо или фиктивно лекарство. Професор Баетге обясни:

„Възможно обяснение е по-голямото осъзнаване на влошаването на тревожността и депресията след спирането на привидно полезно лекарство.“

Много от 40-те симптома, свързани със спирането на антидепресанти, могат да бъдат причинени и от други заболявания.

„Това показва колко е важно да се сравняват антидепресантите с плацебо, когато се изследва прекратяването на лечението“, изтъква проф. д-р Глин Люис от Университетския колеж в Лондон.

Най-често използваните антидепресанти в Обединеното кралство – циталопрам, сертралин и флуоксетин – са имали най-нисък риск от СДП. Но венлафаксинът, който също се използва в Обединеното кралство, е с втория най-висок риск.

„Висок риск“

Консултантът психиатър и член на Кралския колеж на психиатрите д-р Пол Кидуел потвърди, че хората, които планират да спрат лекарствата си, винаги трябва да търсят лекарски съвет. Той подчерта:

„На първо място, в зависимост от историята на психичното ви здраве, може да има висок риск от рецидив на депресията. Понякога рецидивът на депресията може да се обърка със симптомите на отнемане. Второ, неприятните симптоми на отнемане могат да бъдат до голяма степен предотвратени с подходящо медицинско наблюдение.“

„Важно е да се каже, че симптомите на спирането не са опасни и рискът да ги изпитате в някакъв бъдещ момент не трябва да бъде причина за отказ от лечение с антидепресанти.“

Той бе категоричен:

„Плюсовете и минусите на лечението винаги трябва да се обсъждат с Вашия лекар.“

Повече от 8 милиона души в Англия приемат антидепресанти за лечение на депресия, тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство и други състояния – с един милион повече, отколкото преди пет години.

Дядо Стоян, събрал тонове отпадъци в Бургас: Съседите първо ми се присмиваха, но после започнаха да ми помагат

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments