Бургаският административен съд определи днес за нищожно издаденото разрешение на строеж на Алепу. Това съобщи пред журналисти прокурор Христо Колев от Окръжната прокуратура. Разрешението е за изграждане на подпорна стена на свлачището, но на практика там се изграждаше хотелски комплекс.
„Това беше атакувано от Окръжна прокуратура Бургас като нищожно. Съдът постанови тази нищожност, като прие, че протестът на прокуратурата е допустим и основателен и не сподели доводите на ответната страна, че същият е недопустим. Така за закона разрешението е едно правно нищо и не се е случило. Определил го е съдът поради наличие на изключително сериозни нарушения при неговото издаване. А именно пълна липса на материално-правните предпоставки, които са задължителни, за да бъде издадено то и които обуславят юридическия факт, въз основа на който главният архитект след това е издал съответното разрешение за строеж“, обясни прокурор Колев.
Той подчерта, че на първо място разрешението за строеж се издава, след като има съответното заявление от строителя. Той е длъжен да представи пред главния архитект инвестиционните проекти, като при разглеждане на делото е било установено, че възложителят, който е подал тези инвестиционни проекти, е нямал съответното качество по силата на закона. Документите са били подадени от „Главболгатсрой Турс“, който към онзи момент не е бил възложител на строежа. Това е станало много по-късно във времето.
„Въз основа на това всички издадени и съгласувани строителни книжа, възложени от „Главболгарстрой“ на лица, които са извършили комплексни доклади за строителството, не са извършени по законния ред. Въз основа на тях няма как да бъде издадено разрешение за строеж. Образно казано ако всеки един от вас подаде заявление за строеж, без да има такова право, е издадено такова“, подчерта прокурор Колев.
Освен това при воденето на делото е била назначена съдебно-почеркна експертиза, при която е било установено, че именно тези заявления не са подадени от упълномощените лица:
„Тоест, те са едни неистински документи, въз основа на които са приобщени по административната преписка всички документи по делото. Едва след това е подадено ново заявление от надлежно упълномощен представител по делото, в което обаче не са приобщени никакви документи. Тоест цялата административна преписка, по която се е произнесъл главният архитект, е била окомплектована с документи, които не са били приобщени по надлежния ред.“
Административният съд разглежда единственото разрешението за строеж. По казуса Алепу има образувано и друго дело, което тече паралелно, подчерта прокурорът. Той обясни още, че има издадени две разрешения за строеж – през февруари и през септември.
„Разликата в инвестиционните проекти в единия и другия случай е значителна във времето“, каза още обвинителят.
Той беше категоричен, че целият строеж е неправомерен. Решението на Бургаския административен съд не е окончателно и може да бъде обжалвано в 14-дневен срок. Ако то бъде потвърдено на по-горните инстанции, това означава, че строежът на Алепу трябва да бъде премахнат, защото е изграден без разрешение.