Администрацията на Байдън изпраща още 1 млрд. долара под формата на оръжия и боеприпаси за Израел

0
62
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: President Joe Biden, Facebook

Администрацията на Байдън е съобщила на ключови законодатели, че ще изпрати на Израел допълнителни оръжия и боеприпаси на стойност над 1 млрд. долара. Това съобщиха трима сътрудници на Конгреса, цитирани от „Асошиейтед прес“. Изданието уточнява, че не е известно към този момент колко скоро ще бъдат доставени оръжията.

Това е първата оръжейна пратка за Израел, която се разкрива, след като администрацията спря друг трансфер на оръжие, състоящ се от 3500 бомби с тегло до 2000 кг всяка, този месец. Администрацията на Байдън, позовавайки се на загриженост за цивилните жертви в Газа, заяви, че е спряла трансфера на бомбите, за да попречи на Израел да използва тези конкретни боеприпаси при офанзивата си в пренаселения южен град Рафах в Газа.

Пакетът, оповестен във вторник, включва около 700 млн. долара за танкови боеприпаси, 500 млн. долара за тактически превозни средства и 60 млн. долара за минохвъргачки, заявиха помощниците на Конгреса. Те говориха при условие за анонимност, за да обсъдят трансфера на оръжия, който все още не е оповестен публично.

Нямаше незабавни данни кога ще бъде изпратено оръжието. Двамата помощници на Конгреса заявиха, че доставката не е част от дълго отлагания пакет за чуждестранна помощ, който Конгресът прие, а президентът Джо Байдън подписа миналия месец. Не стана ясно дали пратката е последният транш от съществуваща продажба на оръжие или нещо ново.

Администрацията на Байдън е подложена на критики и от двете страни на политическия спектър заради военната си подкрепа за продължаващата вече седем месеца война на Израел срещу „Хамас“ в Газа – в момент, когато Байдън се бори за преизбиране срещу бившия президент Доналд Тръмп. Някои от колегите на Байдън от Демократическата партия го подтикнаха да ограничи трансферите на нападателни оръжия за Израел, за да окаже натиск върху съюзника на САЩ да направи повече за защита на палестинските цивилни. Протестите в колежанските кампуси в САЩ затвърдиха това послание тази пролет.

Републиканските законодатели се възползваха от паузата на администрацията по отношение на трансферите на бомби, заявявайки, че всяко намаляване на подкрепата на САЩ за Израел – най-близкия им съюзник в Близкия изток – отслабва тази страна в борбата ѝ с „Хамас“ и други подкрепяни от Иран групировки. В Камарата на представителите планират тази седмица да внесат законопроект, който да задължи доставката на нападателно оръжие за Израел.

Въпреки еднократното спиране на доставката на бомби, Байдън и представители на администрацията дадоха да се разбере, че ще продължат другите доставки на оръжия и цялостната военна подкрепа за Израел, който е най-големият получател на американска военна помощ. Пред репортери в понеделник говорителят по националната сигурност Джон Кърби уточни:

„Байдън ще се погрижи за това Израел да разполага с всички военни средства, от които се нуждае, за да се защитава срещу всички свои врагове, включително „Хамас“. За него това е много ясно: той ще продължи да предоставя на Израел всички възможности, от които се нуждае, но не иска определени категории американски оръжия да се използват в определен вид операция на определено място. И отново, той е бил ясен и последователен в това отношение.

„Wall Street Journal“ пръв съобщи за плановете за пакет оръжия за Израел на стойност 1 млрд. долара.

В отговор на плана на републиканците от Камарата на представителите да придвижат напред законопроект, който да задължи доставката на нападателни оръжия за Израел, Белият дом заяви във вторник, че Байдън ще наложи вето на законопроекта, ако той бъде приет от Конгреса. Законопроектът на практика няма шанс в контролирания от демократите Сенат. Демократите от Камарата на представителите обаче са донякъде разделени по въпроса и около две дузини от тях са подписали писмо до администрацията на Байдън, в което заявяват, че са „дълбоко загрижени за посланието, изпратено чрез спирането на доставката на бомбите.

Един от подписалите писмото, нюйоркският депутат Ричи Торес, заяви, че вероятно ще гласува за законопроекта, въпреки противопоставянето на Белия дом. Той изтъкма:

„Имам общо правило да подкрепям произраелски закони, освен ако не включват отровно хапче – например съкращения във вътрешната политика.“

Освен писмената заплаха за налагане на вето, според служител на администрацията Белият дом е поддържал контакти с различни законодатели и помощници в Конгреса относно законодателството.

„Категорично, категорично се противопоставяме на опитите да се ограничи възможността на президента да разполага с американска помощ за сигурност в съответствие с целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, заяви тази седмица прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер, като добави, че администрацията планира да похарчи „до последния цент“, отпуснат от Конгреса в допълнителния пакет за национална сигурност, който беше подписан от Байдън миналия месец.

Премиерът на Словакия е бил прострелян

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments