Подкрепям всякакви инициативи, които целят да запазят човешкия живот на пътя. Не заставам зад безсмислени инициативи – такива, които са политизирани или зад тях стоят корумпирани личности или такива, които не са направени професионално и в тях се искат непостижими неща.
Това заяви адвокат Елица Буенова и взе отношение относно организираната подписка в Бургас, Варна, Пловдив и Плевен, касаеща искане на по-строги наказания за убийствата, които се случват на пътя. Тя уточни пред Искра.бг:
Не можем да искаме от правителството да извърши нещо, което не може да бъде направено. Не отричам начина, по който се показва недоволството, а текста в подписката. Когато искаме нещо, то трябва да бъде постижимо. Иначе просто няма как да бъде осъществено. Има искания за неща, които и сега не се прилагат, но хората държат да бъдат забранени. Как да се случи това?
Юристът подчерта, че е сезирала отговорните институции за зачестилата напоследък съдебна практика да се прилага институтът на чл.343а от НК и по отношение на новото квалифициращо обстоятелство – „ПТП на пешеходна пътека“. Поискала е да се издаде тълкувателно решение или инструкции на съдиите, по които да спазват закона:
Моите молби и искания отиват в кошовете. Няма никаква реакция. Получавам отговори от некомпетентни служители. Това обаче не ме спира да се боря. Не трябва да се стига до противоречива съдебна практика.
По думи на експерта проблемът може да бъде разрешен. Иска се управляващите да се намесят и да спомогнат за този процес:
Вие видяхте какво се случи, когато стана епидемията от коронавируса… Веднага се организира Национален оперативен щаб, направиха се промени в законите, изолираха се хората, спасиха се живота. Значи може! Сега обаче трябва да се направи и за спасяването на живота на всички участници в движението. Какво прави Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ – водят статистики. Случайно да сте чували някой да е оживял от статистика? Хората се спасяват с действия и разумно поведение.
Буенова изтъкна, че голяма част от обществото иска тежки наказания. Не е ясно обаче какво значи това и как те биха спомогнали, когато вече един човек си е отишъл:
Аз като се кача на колата, не го правя с мисъл, че ще стане катастрофа. Никой не сяда зад волана разсъждавайки за наказания при евентуален инцидент. Какъв е смисълът? Наказваме убийците, но не спасяваме никого!
Адвокатът обясни, че по нейно мнение националните телевизии трябва да бъдат задължени да пускат образователни клипове по темата, които да бъдат излъчвани между рекламите. Да се промени съзнанието на българите и гражданите да не смятат, че са безсмъртни:
Най-опасни са превишената скорост, това да седнеш пиян в колата си и това да караш без да притежаваш правоспособност. По тази причина трябва да се събуди гражданската съвест. Аз самата имам дрегер в колата. Когато се събираме с мои приятели ги проверявам, ако съм забелязала, че са пили. Ако всичко е наред – тогава шофират. Те са шокирани, но трябва да сме отговорни към себе си и близките си.
Буенова подчерта, че катастрофи винаги е имало и ще продължава да има. Нейната цел е да бъдат намалени поне наполовина. Тя се чувства огорчена, че граждани са направили подписка, но не са се допитали до юрист, за да бъде всичко законово издържано:
Аз самата няма да искам пари за консултация. Други колеги също биха съдействали. Използва се голямото име на Милен Цветков за една огромна кампания, която не е направена професионално. Хората няма как да са специалисти във всяка една област. По тази причина са нужни услугите на експерти.
С пълното становище на адвокат Елица Буенова може да се запознаете в нейната публикация: