Могат ли да наказвани българските граждани, подали неверни данни в декларациите на контролно-пропускателните пунктове в градовете? Управляващите твърдят, че могат. Адвокат Лазар Белев обаче е на точно обратното мнение. Той смята, че хората не могат да бъдат наказвани по цитирания член 313, алинея 1 от Наказателния кодекс. Той гласи следното:
„Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.“
Пред Искра.бг адвокат Белев обясни, че, за да бъде подведен човек под наказателна отговорност, той трябва да е осъществил състав на престъпление. Тоест трябва да са налице определени факти и обстоятелства, които трябва да са описани изрично в съответния член от закона.
„В момента заплашват доста некомпетентно министърът на здравеопазването и министърът на вътрешните работи хората по член 313, но по този член наказателно преследване просто няма как да се реализира. За да се осъществи съставът на това престъпление, тези декларации трябва да бъдат предвидени за подаване в закон, указ или постановление на Министерски съвет. Само че те не са регламентирани в закон, указ или постановление на Министерски съвет, а тяхното съществуване започва с една заповед на министъра на здравеопазването, тоест със съвсем различен акт, което не е допустимо според закона. В наказателното право не е допустимо тълкуване, препращане и други такива юридически техники.“, обясни пред Искра.бг адвокат Белев.
Той подчерта, че подаването на невярна декларация на КПП-тата не осъществява състава на престъплението, който е предвиден в член 313, алинея 1 от Наказателния кодекс. И добави:
„Никой прокурор с минимални познания в главата за наказателното право просто ще откаже да образува производство. Дори самите разследващи органи, които са в МВР, би трябвало да кажат – „Аз не съм ОК с това и няма да заведа такова нещо, защото няма състав на престъпление.“
По повод на случаите, в които вече има има започнало разследване срещу хора, които са подали неверни декларации, адвокат Белев коментира, че това, че има образувано досъдебно производство, не значи, че то ще приключи.
„Досъдебното производство е затова – да се установи има ли достатъчно данни за престъпление. Могат да се образуват, но вероятно няма да се стигне до повдигане на обвинения по простата причина, че прокурорите ще откажат да образуват такова.“, обясни той.
По повод предупрежденията, които се отправят към хората, че ги грози затвор до 3 години и глоба от 100 до 300 лева адвокат Белев каза следното:
„Фрапиращата им некомпетентност относно правните въпроси е потресаваща!“