С над 20 души се е увеличил броят на загиналите при пътнотранспортните произшествия /ПТП/ у нас в рамките на година. Расте и този на катастрофите, като рекорда държи Пловдивска област. Там са станали над 340 ПТП-та за 2022 г. Все повече хора сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотични вещества.
„Процедурите у нас са дълги, а наказанията – снизходителни“, заяви адвокат Людмил Рангелов. Той коментира мрачната статистика в ефира на „Bulgaria ON AIR“, споделяйки мнението, че ако присъдите се прилагаха по-бързо и ефективно, може би по-малко шофьори биха си позволявали да нарушават правилата.
Юристът е на мнение, че тромавостта на системата у нас идва от това, че катастрофите се придружават с експертизи, които сами по себе си се проточват дълго.
Досъдебното производство е една от главните причини за забавянето на делата. Тези производства трябва да бъдат предприемани от следователи и магистрати, а не от разследващи полицаи, за да остане малко работа и бързо да се премине към налагане на наказания, категоричен е адв. Рангелов.
Все по-често срещаната практика да се консумира алкохол и наркотици по време на шофиране, води до сериозни последици. Смесването им пък причинява експлозия в мозъка. Оттам водачът не е на себе си. Той инстиктивно и автоматизирано извършва дейностите по управлението на МПС-то, а не съзнателно, уточни правистът.
Людмил Рангелов коментира катастрофата с Георги Семерджиев. Изходът от неговото дело ще го почакаме „поне две години“, предполага юристът. Причината – в случая има „сложно взаимодействие на центробежни сили, удари и резултат от ударите“.