Ученички в Афганистан споделиха пред „BBC“ за нарастващото си отчаяние, след като продължават да бъдат изключвани от училище повече от 3 месеца след превземането на управлението от талибаните.
„Да не можеш да учиш е като смъртно наказание“, разказва 15-годишната Мийна. По думите ѝ тя и нейните приятели се чувстват изгубени и объркани след затварянето на училището им в североизточната провинция Бадахшан. 16-годишната Лейля, чието училище в провинция Тахар затваря в деня, когато талибаните завзеха властта през август, споделя:
„Нямаме какво да правим освен домакинска работа… Просто сме замръзнали на едно място.“
Интервютата на медията с ученици и директори в 13 провинции показват разочарованието на момичетата, че все още им е забранено да посещават средно училище, въпреки уверенията на талибаните, че те ще могат да възобновят обучението си „възможно най-скоро“.
Учителите, почти всички от които не са получавали заплащане от юни, казаха, че ситуацията се отразява на благосъстоянието на момичетата, като една от тях обвинява затварянето за непълнолетния брак на три от нейните ученички. Една директорка от Кабул, която поддържа връзка със своите ученици чрез Whatsapp, коментира:
„Ученичките са наистина разстроени, страдат психически. Опитвам се да им дам надежда, но е трудно, защото са изложени на толкова много тъга и разочарование.“
Учителите също така съобщават за тревожен спад в посещаемостта сред момичетата в началните училища, в които е разрешено да се върнат. Те казаха, че повишената бедност и опасенията за сигурността означават, че семействата не са склонни да изпращат по-млади момичета на училище. Официалните лица преди това избягваха да потвърдят, че е наложена пълна забрана. Но в интервю за „BBC“, изпълняващият длъжността заместник-министър на образованието Абдул Хаким Хемат потвърди, че момичетата няма да имат право да посещават средно училище, докато не бъде одобрена нова образователна политика през новата година. Въпреки това се съобщава, че някои училища за момичета са се отворили отново след преговори с местни талибански служители.
В северния град Мазари-Шариф в провинция Балх един главен учител ни каза, че няма проблеми и момичетата посещават училище нормално. Но друга ученичка в същия град сподели пред „BBC“, че група въоръжени талибански бойци се приближават към ученичките по улиците, като ги предупреждават да прегледат косата и устата си дали случайно не се виждат. В резултат на това около една трета от нейния клас са спрели да посещават училище. Момичето каза:
„Животът ни е в техните ръце, когато напускаме дома си. Хората не се усмихват. Ситуацията не е спокойна. Треперим от страх.“ Правителството на талибаните нареди на момчетата да се върнат в средното училище през септември, но не споменава момичетата.
Директорите в три различни провинции казаха пред „BBC“, че са отворили отново училищата, но ден по-късно местните власти са им наредили да затворят без да дадат обяснение за този ход. Момичетата се появяват всеки ден пред вратите на училището и питат кога ще им бъде позволено да се върнат, каза едно от тях.
Лейля, която иска да бъде акушерка или лекар, казва, че поддържа училищното си оборудване чисто и подредено в стаята си, като не позволява на никого да го докосва, чакайки момента, в който може да се използва отново. Тя споделя още:
„Когато видя дрехите, книгите, шала и обувките си, всичко ново да стои в шкафа ми, без да се използва, много се разстройвам. Никога не съм искала да си седя вкъщи.“
Мийна иска да стане хирург, но се съмнява дали ще ѝ бъде позволено да продължи обучението си. Тя си спомня как се строява на детската площадка в училище и как се смее с приятелите си, където пеят националния химн, преди да отидат на уроци. Момичето казва:
„Винаги, когато си помисля за тези моменти, се чувствам разстроена и безнадеждна за бъдещето ни.“
Хемат заяви, че настоящата ситуация е временно забавяне, докато правителството гарантира „безопасна среда“ за момичетата да ходят на училище. Той подчерта необходимостта класовете за момичета и момчета да бъдат разделени, нещо, което вече е обичайно в целия Афганистан.
На момичетата и жените е забранено да посещават училища и университети по време на последното управление на талибаните между 1996 и 2001 г. Тазгодишното затваряне вече има траен ефект върху живота на някои момичета, според свидетелствата на един главен учител в югоизточната провинция Газни.
„Поне три от нашите момичета на възраст 15 и под са били омъжени за непълнолетни, откакто талибаните поеха властта“, каза учителят, който изрази страха си, че други ще последват този пример, тъй като семействата им стават разочаровани, като ги виждат у дома „да не правят нищо“.
Организацията УНИЦЕФ заяви, че е дълбоко загрижена за съобщенията, че детските бракове се увеличават в Афганистан. Един главен учител в централна провинция Гор каза пред „BBC“, че въпросът със закриването на училища е ирелевантен в сравнение с другите проблеми, пред които са изправени нейните ученици. Тя каза:
„Мисля, че много от нашите ученици ще умрат… Те нямат достатъчно храна за ядене и не могат да се стоплят. Не можете да си представите бедността.“
*Всички имена на интервюираните са променени, за да се защити тяхната самоличност.