Талибаните обявиха прекратяване на огъня с афганистанското правителство, което ще влезе в сила от днес, когато започва мюсюлманският празник на Айд ал Фитр. През последните седмици жестоките атаки от страна на ислямската групировка срещу правителствените войски нараснаха значително, пише „BBC“.
Президентът Ашраф Гани приветства съобщението и заяви, че неговите войници ще спазват условията на примирието. Тридневното прекратяване на огъня вероятно ще породи надежди за по-дългосрочно намаляване на насилието в страната. Все пак трябва да се отбележи, че подобно прекратяване на огъня бе обявено на същия празник през 2018 г., но не беше продължено дългосрочно.
„Не провеждайте никъде офанзивни операции срещу врага. Ако врагът предприеме някакви действия срещу вас, защитавайте се„, заяви говорителят на талибаните Забихула Моджахид в събота.
Той добави, че прекратяването на огъня е обявено единствено заради празника Айд ал Фитр, който бележи края на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. Президентът Гани приветства съобщението и заяви, че е инструктирал военните да се съобразят с условията на примирието. В телевизионно обръщение, отправено след молитвите за празника, той каза още:
„Като отговорно правителство, ние също искаме да направим още една крачка напред. Съобщавам, че освобождаването на затворниците на талибаните ще бъде извършено колкото се може по-скоро и ще бъдат взети сериозни мерки.“
Обменът на затворници бе договорен по споразумение между САЩ и талибаните, подписано през февруари, но възникна пречка за изпълнението му по време на мирните преговори. Това трябваше да бъде стъпка към прекратяване на войната, но талибаните твърдят, че афганистанските високопоставените лица се опитват да забавят освобождаването, самите те се оплакват от исканията на активистите, които според тях са неоснователни.
Може ли краткото примирие да съживи плахата надежда?
Това е едва третият път, в който талибаните обявяват временно примирие от началото на конфликта. Първият път беше през 2018 г., отново по време на същия този празник, като това беше ключов момент за насърчаването на мирния процес. Тогава талибански активисти и членове на силите за сигурност дори се прегърнаха и позираха заедно за снимка. Това няма да се случи този път, тъй като талибаните наредиха на членовете си да не навлизат в територията на правителството.
По-рано тази година групировката подписа споразумение със САЩ, определящо график за изтегляне на чуждестранните сили от страната. Но макар атаките срещу международни войски да са престанали, те продължават да се извършват срещу афганистанските сили за сигурност.
Директните преговори между двете страни трябваше да започнат през март, но бяха забавени от спор за размяна на затворници и интензивни бойни действия.
Каква е цялостната картина?
Афганистанците и международните участници в конфликта се надяваха насилието между двете страни да намалее след подписването на споразумението за изтегляне на войски между талибаните и САЩ през февруари.
Но по-нататъшните преговори зациклиха, като поводът беше обмен на затворници, а атаките срещу правителствените сили ескалираха през последните седмици.
Атака срещу родилно отделение в столицата Кабул по-рано този месец предизвика подробни дискусии. Макар че талибаните отрекоха участието си в насилствените действия, президентът Гани нареди възобновяването на офанзивните операции срещу тях и срещу други групи.Той обвини активистите, че игнорират многократните призиви за намаляване на насилието.
Миналия месец талибаните отхвърлиха призив на правителството за прекратяване на огъня в Афганистан по случай Рамазан. Те отговориха, че това не е „рационално“ и отново извършиха атаки срещу афганистанските сили за сигурност.
Каква е същността на споразумението между САЩ и талибаните?
Споразумението, подписано от САЩ и талибаните, има за цел да въдвори мир в Афганистан, като сложи край на една 18-годишна война, която започна от момента, когато силите на САЩ свалиха ислямистката групировка от власт.
Съгласно споразумението президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че 5000 американски войници ще напуснат страната до май и той ще се срещне с лидерите на талибаните в близко бъдеще. Въоръжените сили на САЩ и НАТО ще се оттеглят от страната в рамките на 14 месеца, стига талибаните да подкрепят клаузите на споразумението.
САЩ също така се съгласиха да премахнат санкциите срещу талибаните и да работят съвместно с ООН по премахването на отделните си санкции срещу тях. В замяна талибаните заявиха, че няма да позволят на „Ал Кайда“ или друга екстремистка групировка да действа в областите, които контролират.
Американските високопоставени лица се съгласиха и да бъде извършен обмен на затворници като първа стъпка в преговорите между афганистанското правителство и талибаните, които на практика все още са във война. Двете страни проведоха исторически преговори лице в лице в началото на април, но талибаните се оттеглиха от дискусиите.
Афганистанското правителство заяви, че исканията на активистите са необосновани. Един член от екипа, участващ в преговорите обясни, че талибаните искат освобождаването на 15 свои лидери, за които се смята, че са участвали в мащабни атаки.
Говорителят на талибаните обаче обвини правителството, че забавя освобождаването „под един или друг предлог“.