Хиляди афганистанци, които от години живеят в Пакистан, се укриват, за да избегнат правителствена заповед за експулсиране на чужденци без документи, съобщи „Reuters”. Според правозащитници те се страхуват да се завърнат в родината си, която понастоящем е под управлението на талибаните.
„Вратата е заключена отвън, заключени сме вътре, не можем да излезем, не можем да включим осветлението, не можем дори да говорим на висок глас“, споделя 23-годишна афганистанка, която се съгласи да говори онлайн, докато се крие в убежище с десетки други хора като нея.
Други укриващи се разказват, че местни хора, които им помагат, поставят катинари на вратите, за да вярват съседите, че къщата е необитаема.
23-годишната жена, която е от афганистанската столица Кабул, твърди, че се страхува от съдебно преследване, ако се върне в Афганистан, тъй като през 2019 г. е приела християнството, а отказът от ислямската вяра е тежко престъпление според строгия ислямски закон, практикуван от талибаните. Тя е една от хилядите, за които правозащитници смятат, че се укриват в Пакистан, за да избегнат депортиране в рамките на правителствения натиск, който се оказва върху мигрантите без документи, които трябва да напуснат бързо страната. Броят им се състои от над един милион афганистанци, много от които според пакистанското правителство са замесени в нападения на бойци и други престъпления.
След изтичането на крайния срок за доброволно напускане на страната на 1 ноември властите предприеха операции по експулсиране в цялата страна.
30-годишният Сиджал Шафик, правозащитник от Карачи, който многократно е помагал на уязвими афганистанци да намерят подслон преди новата политика на Пакистан за експулсиране, е един от няколкото поддръжници на петиции, които призовават Върховния съд да спре програмата за депортиране.
„Познавам няколко жени, момичета, които казват, че предпочитат да умрат, отколкото да се върнат при талибаните,“, споделя Шафик и добавя, че всички те са имали професионални мечти и амбиции, които биха били невъзможни за осъществяване в Афганистан, където на жените е забранено да практикуват повечето професии и могат да пътуват само с мъжки придружител.
Говорител на ръководената от талибаните администрация не пожела да даде отговор на въпроса дали завръщащите се ще бъдат проверявани или преследвани съгласно техните закони. Министерствата на външните и вътрешните работи на Пакистан също не пожелаха да дадат изявление относно освобождаването на рискови лица от депортиране.
Досега пакистанското правителство отхвърляше призивите на Организацията на обединените нации, правозащитни групи и западни посолства да преразгледа плана си за експулсиране или да идентифицира и защити афганистанците, които са изправени пред риск от преследване в родината си. Западните посолства, включително САЩ, също са предоставили на пакистанските власти списъци на афганистанци, които се обработват за евентуална миграция в чужбина, и са поискали те да бъдат освободени от експулсиране, но броят им е малък в сравнение с хората, изложени на риск.