Афганистанците са изправени пред „ад на земята“ с приближаването на на зимата

0
21
Гладно дете.
Снимка: Пиксабей

Това е страна, която вече изпитва съвсем реален страх от глада. Времето преминава от ранна есенна топлина към остър хлад. В няколко области се наблюдава суша, което засилва усещането за нарастваща хуманитарна катастрофа. В Майдан Вардак, на 50 мили западно от Кабул, се е събрала тълпа от няколкостотин души, които се надяват да получат брашно от официален пункт за раздаване на продукти от първа необходимост. Брашното е осигурено от Световната продоволствена програма. Талибанските военнослужещи, които са изпратени на място, успяват да държат тълпата сравнително тиха, но гражданите, на които е било казано, че нямат право на помощи, са ядосани и уплашени, пише „BBC“.

Зимата е почти тук. Не знам как ще я преживея, ако не мога да си осигуря поне хляб.“, казва един старец, чакащ на опашката за продукти.

Необходимо е Световната продоволствена програма да увеличи спешно доставките си за Афганистан, за да помогне на повече от 22 милиона души в нужда. Ако през тази зима времето е толкова лошо, колкото прогнозират синоптиците и експертите, се очаква голям брой хора да бъдат застрашени от гладна смърт. Изпълнителният директор на Световната продоволствена програма Дейвид Бийзли, който е посетил Кабул вчера, споделя, че ситуацията е крайно тревожна:

Положението е толкова лошо, че дори е трудно да си го представите. Всъщност сега сме свидетели на най-тежката хуманитарна криза на Земята.“

Преди талибаните да завземат властта в Афганистан през август, местните жители бяха убедени, че правителството на президента Ашраф Гани ще успее да се справи със заплахата от тежка зима с помощта на международната общност. Тази помощ обаче я няма, откакто правителството на  Гани беше свалено. Западните страни оттеглиха своята подкрепа, тъй като те не желаят да се окажат в помощ на режим, който забранява на момичетата да учат и насърчава прилагането на всички строги наказания по силата на шериата. Дали все пак тези страни ще останат безучастни и ще позволят на милиони невинни хора да умрат от гладна смърт? Бийзли призова правителствата на развитите нации и милиардерите от цял свят да се включат в инициативите за помощ.

В град Бамиян, разположен в централната част на Афганистан, където през 2001 г. талибаните унищожиха древните и красиви статуи на Буда, издълбани в скалите през VI век, пред екип на „BBC“ застава вдовицата Фатима и нейните седем деца на възраст от три до 16 години. Жената споделя, че съпругът ѝ е починал от рак на стомаха неотдавна. Семейството е крайно бедно и в момента живее в пещера в скалите. Преди да падне последното правителство Фатима е поучавала редовни доставки на брашно и олио, но те са били спрени веднага щом талибаните са поели властта. Тя е успявала да припечели някакви пари, плевейки нивите на фермер, който живее в близост до нея. Сега обаче сушата, която засегна сериозно тази област, е унищожила голяма част от отглежданите култури, и сега за жената няма работа.

Изплашена съм. Нямам какво да дам на децата си. Скоро ще трябва да изляза по улиците и да прося.“, казва Фатима.

Някои родители са продали дъщерите си на по-възрастни мъже. Фатима е отказала да направи това, но ако доставките на храна не бъдат възобновени скоро, тя и децата й са изправени пред опасността буквално да умрат от глад.

Сега снегът започва да се трупа по близките планински върхове и във въздуха се носи силна миризма на сажди. Зимата ще дойде много скоро и много граждани като Фатима и нейното семейство ще се окажат на ръба на ужасна катастрофа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments