Африка е обявена за свободна от полиомиелит

0
214
Африкански деца.
Снимка: Пиксабей

Регионалната комисия за сертифициране на Африка обяви континента за свободен от див полиомиелит, информира “BBC”Полиомиелитът обикновено засяга деца под пет години, което понякога води до необратима парализа. Смъртта може да настъпи, когато са засегнати дихателните мускули.

Преди 25 години хиляди деца в Африка бяха парализирани от вирусаЗаболяването сега се среща само в Афганистан и Пакистан. Няма лечение, но ваксината срещу полиомиелит защитава децата за цял живот.

Нигерия е последната африканска страна, която е обявена за свободна от див полиомиелит, която представлява повече от половината от всички случаи в световен мащаб преди по-малко от десетилетие. Кампанията за ваксинация в страната включваше огромни усилия за достигане до отдалечени и опасни места, застрашени от войнствено насилие, а някои здравни работници бяха убити в процеса.

Какво е полиомиелит и чак сега ли е изкоренен от Африка?

Полиомиелитът е вирус, който се разпространява от човек на човек, обикновено чрез замърсена вода. Може да доведе до парализа, като атакува нервната система. Два от три щама на дивия вирус на полиомиелит са изкоренени по целия свят. Във вторник Африка беше обявена за свободна от последния останал щам от див полиовирус.

Повече от 95% от населението на Африка вече е имунизирано. Това беше едно от условията, които Африканската регионална комисия за сертифициране постави, преди да обяви континента за свободен от див полиомиелит. Сега в Африка остава само произведен от ваксината вирус на полиомиелит, като тази година са идентифицирани 177 случая на заразени с него. Това е рядка форма на вируса, който мутира от пероралната полиомиелитна ваксина и след това може да се разпространи в слабо имунизирани общности. Световната здравна организация (СЗО) установи редица от тези случаи в Нигерия, Демократична република Конго, Централноафриканска република и Ангола.

Как Африка елиминира дивия полиомиелит?

Без лек и ваксина, разработена през 1952 г. от д-р Йонас Солк, която дава надежда, че децата могат да бъдат защитени от болестта. През 1961 г. Алберт Сабин става пионер на ваксината срещу полиомиелит, която се използва в повечето национални имунизационни програми по света.

През 1996 г. полиовирусът парализира над 75 000 деца от целия континент – всяка страна тогава е засегната. През същата година Нелсън Мандела стартира програмата “Kick Polio Out of Africa”, с което се мобилизират милиони здравни работници, които обикалят от село на село, за да доставят ваксини.

Кампанията е подкрепена от коалиция от групи, включително Ротари Интернешънъл, която ръководи ваксинацията срещу полиомиелит от 80-те години. От 1996 г. са предоставени милиарди орални полиомиелитни ваксини, които възпрепятстват около 1,8 милиона случая на див полиовирус.

Какви бяха предизвикателствата?

Последните общности, изложени на риск от полиомиелит, живеят в някои от най-сложно устроените места за провеждане на имунизационни кампании. Нигерия е последната държава в Африка, която е докладвала за случай на див полиомиелит – в щата Борно в отдалечения североизток на Нигерия и епицентъра на въстанието Боко Харам през 2016 г.

По онова време това беше смущаващ неуспех, тъй като страната постигна огромен напредък и изминаха две години, без да се установяват случаи. Извън Нигерия последното място, на което е регистриран случай на полиомиелит, беше в района на Пунтланд в Сомалия през 2014 г.

Конфликтът с ислямистката войнствена група Боко Харам направи части от Нигерия особено трудни за достигане, в частност щата Борно. Повече от два милиона души са били изселени вследствие на боевете. Работниците на фронтовата линия, 95% от които са жени, успяват да се ориентират в райони на конфликти като езерото Чад и да вземат лодка, с помощта на която да доставят ваксини на отдалечени общности.

Широко разпространените слухове и дезинформация за ваксината също забавят усилията за имунизация. През 2003 г. Кано и редица други северни щати преустановиха имунизациите след съобщения на мюсюлмански религиозни водачи, че ваксината е заразена с антифертилитет като част от американски заговор за правене на мюсюлманските жени безплодни. Лабораторните тестове на нигерийските учени отхвърлиха обвиненията.

Кампаниите за ваксинация се възобновиха на следващата година, но слуховете продължиха. През 2013 г. девет жени, които ваксинират населението срещу полиомиелит, са убити при две престрелки, за които се смята, че са извършени от Боко Харам в здравните центрове в Кано.

Минаха десетилетия, за да се постигне ликвидиране и да се преодолее подозрението около ваксината.

Как оцелелите от полиомиелит са се променили?

Спечелването на доверието на общностите е от ключово значение. Мисбаху Лоуан Диди, президент на Асоциацията за оцеляване на полиомиелит в Нигерия, казва, че ролята на оцелелите е от решаващо значение за убеждаването на хората да приемат кампанията.

“Мнозина отхвърлиха ваксината срещу полиомиелит, но виждат колко се борим да ги достигнем, понякога обхождайки големи разстояния, за да говорим с тях. Питаме ги: “Не мислите ли, че е важно да защитите детето си, за да не бъдете като нас?”

От оцелелите от полиомиелит, до традиционните и религиозни водачи, училищни учители, родители, доброволци и здравни работници, се развива огромна коалиция за победа на полиомиелита. Работейки заедно, те пътуват до общности за имунизиране на децата.

Колко сериозно заболяване е полиомиелитът?

Полио или полиомиелит засяга предимно деца на възраст под 5 години. Симптомите включват треска, умора, главоболие, повръщане, скованост на шията и болки в крайниците. Той също така нахлува в нервната система и може да причини тотална парализа за няколко часа. Една от 200 инфекции води до необратима парализа. Сред парализираните, от 5% до 10% от хората умират, когато дихателните им мускули станат обездвижени.

Може ли дивият полиомиелит да се върне в общността?

Полиомиелитът може лесно да се внася в страна, която не съдържа полиомиелит и оттам може да се разпространи бързо сред недостатъчно имунизирано население. Това се случи в Ангола, която въпреки десетилетия на гражданска война побеждава полиомиелита през 2001 г.

Страната остава свободна от полиомиелит в продължение на четири години до 2005 г., когато се смята, че редица хора са били изведени извън страната. СЗО казва, че е важно страните да бъдат бдителни и да избягват самодоволството, докато не се стигне до глобално ликвидиране на болестта.

Ако изпуснат защитата си, като не успеят да ваксинират достатъчно голяма част от населението, тогава дивият полиомиелит може отново да започне бързо да се разпространява в общността.

За да бъдат елиминирани всички видове полиомиелит, включително полученият от ваксина полиомиелит, усилията за ваксинация ще трябва да продължат заедно с наблюдението, за да се предпазят децата от парализиране на болестта в бъдеще.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments