Напоследък в Сиера Леоне евтин синтетичен наркотик вреди сериозно на здравето на младежите, пише „Associated Press“. По осеяните с боклуци алеи често могат да бъдат забелязани момчета и млади мъже, които страдат от тежка наркотична зависимост. Тъй като здравните услуги там са силно ограничени, малка общност, съставена от група доброволци, е създала така наречения Център за лечение на зависимости.
Проектът за изграждане на този център, който се намира в предградието „Бомбай“ на столицата Фрийтаун, е бил стартиран през изминалата година, когато група хора са изявили желание да помогнат на по-малкия брат на свой колега да се откаже от наркотика, към който бил пристрастен. Въпросният наркотик е известен под името „куш“. След като убеждаването и заплахите не дали резултат, близките на младежа го затворили принудително в стаята му за два месеца. Това в крайна сметка дало резултат и той успял да се завърне към нормалния си ритъм на живот. Момчето възобновило обучението си в университета и им благодарило сърдечно, че са му помогнали да се избави от тази зависимост.
„Единственият път, когато напусках стаята, в която бях затворен, беше когато отивах до тоалетната“, спомня си 21-годишният Кристиан Джонсън. Той споделя, че да се откаже от дрогата го мотивирали мислите за семейството му, страхът, че ще отпадне от учебното заведение, както и отдръпването от страна на много от приятелите му.
След известно време доброволците решили да разширят дейността си и да оборудват за целта изоставена сграда. По молба на семействата на хора, страдащи от наркотична зависимост, те прилагат упорити практики, за да им помогнат да се излекуват. Понякога наркоманите са оковавани във вериги, за да не могат да избягат – практика, която преди това е била прилагана в единствената психиатрична болница в западноафриканската страна. Подът и стените на сградата са покрити с материали от специален плат, който изолира шума и предпазва лекуващите се млади хора от наранявания.
„Налага се да отказваме на родителите да приемем децата им поради липса на място. Хората в общността си сътрудничат и помагат както могат. Някои носят храна, други – вода и стоки от първа необходимост“, казва Сюлейман Турай, местен футболен треньор, който е помогнал за създаването на центъра.
Доброволците споделят, че местен лекар посещава центъра от време на време, а от полицията признаха, че не са знаели за проекта за строгите практики на лечение, прилагани там. До момента през центъра са минали около 70-80 души. Най-младият наркозависим, настанен за лечение, е 13-годишно момче, изпратено там от баща си.
„Бях много ядосан и не исках да имам нищо общо с него. Много съм благодарен на тези мъже и жени за това, че се опитват да помогнат на сина ми“, твърди бащата на 13-годишното момче, който се представя под името Гибрила Бангура и разкрива, че по професия е преподавател в колеж.
По-рано тази година президентът на Сиера Леоне Джулиъс Маада Био се обяви твърдо против употребата на наркотици в страната, като определи проблема като мащабна епидемия и национална заплаха. Той създаде работна група за борба със злоупотребата с наркотици и психоактивни вещества, като обеща да предприеме решителни мерки за превенция и лечение, предвиждащи строго правоприлагане и по-сериозна ангажираност сред общността.
„Свидетели сме на разрушителните последици от употребата на наркотика куш в нашата страна, които засягат тежко нашите млади хора“, заяви Био през април.
В повечето случаи хората не са съвсем наясно какви вреди за здравето крие употребата на куш – производно на канабиса, смесено със синтетични наркотици като фентанил и трамадол и химикали като формалдехид. Известни са шокиращи случаи, при които в някои общности дори са разкопавани гробове, за да се вземат кости от мъртъвци, в които се съдържат химикали, използвани при балсамирането им, които смилат ситно и се смесват с останалите съставки на наркотика. Ръководителката на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Сиера Леоне Дафни Мофет заяви, че едно от предизвикателствата при справянето с този сериозен проблем е променящият се състав на наркотика.
„Преди да бъдат разработени подходящи методи на лечение, трябва да знаем какви материали се съдържат в наркотика куш,“, обясни тя в имейл.
Употребата на наркотика кара хората да се чувстват летаргични, отчаяни и болни. Макар че до момента правителството все още не е публикувало официални данни за смъртните случаи или хоспитализациите, свързани със злоупотреба на опасната дрога, Ансу Коне, който е начело на отдел „Психично здраве“ в Министерството на социалните грижи в страната, разкри, че от 2022 г. насам се наблюдава рязко увеличение на броя на хората, пристрастени към куш, които биват приемани за лечение в единствената психиатрична болница в Сиера Леоне.
Някои родители на пристрастени признават с мъка, че се чувстват изтощени. Жена, която се представя като Мемунату Камара, на 49 г., продава пушена риба на пазар във Фрийтаун, което осигурява основния доход на семейството ѝ, което се състои от съпруг и шест деца. Съпругът ѝ е имам. Най-големият им син е отпаднал от училище и е откраднал малкото ценности, които семейството е притежавало, за да си купи наркотик.
„Едно много интелигентно момче се превърна в деградирал ученик, който беше изключен от училище. Изпитвам болка, когато го виждам в това състояние. Чувствам срам сред връстниците си. Чувствам се обезкуражена за неговото бъдеще. Нямам представа какво друго да направя по въпроса“, казва жената през сълзи и допълва, че е включила сина си в списъка на чакащите за лечение в рехабилитационния център.
Приоритетите на сътрудничеството между България и Швейцария – образование, наука и високи технологии