Африкански активисти поставят под съмнение достоверността на преговорите за климата

0
44
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Климатичните активисти в Африка изразиха своя гняв към Агенцията на ООН за климата, обвинявайки я, че позволява на корпорации и лица със съмнителни пълномощия за климата да измият екологично замърсяващите си дейности, като участват в нейната годишна климатична конференция, предава „Асошиейтед прес“.

Критиките следват съобщението в четвъртък, че изпълнителният директор на петрола Султан ал-Джабер ще ръководи следващия кръг от преговорите на ООН за климата, които ще се проведат в Обединените арабски емирства в края на ноември. Панафриканският алианс за климатична справедливост определи този ход като „най-лошия момент“ за агенцията на ООН. Органът по климата на ООН не е коментирал назначението.

Активистите изразиха опасенията си, че са все по-загрижени за това, че представителите на петрола и газа осуетяват конференцията, на която страните се опитват да постигнат съгласие относно начините за намаляване на дейностите, водещи до затопляне на планетата. Анализът на временния списък на участниците в миналогодишната конференция установи, че 636 души, свързани с компании за изкопаеми горива, ще присъстват, което е 25% увеличение спрямо 2021 г.

Групи от кампании на континента призовават блокове от климатично уязвими нации да отхвърлят всеки ход от страна на ОАЕ, който дава на участниците в изкопаемите горива контрол върху глобалните климатични дискусии.

„Това е дефиницията в учебника за безнаказаност и конфликт на интереси“, изтъкна Митика Мвенда, изпълнителен директор на PACJA, в изявление в понеделник за al-Jaber, където също призова номинирания за президент да се оттегли.

„Трудно е да се види Ал Джабер да води обективни, научно подкрепени преговори в интерес на най-уязвимите.“

Мвенда добави, че се опасява, че преговорите ще бъдат поети от „злобни компании за изкопаеми горива, чиито лоши намерения са да провалят прехода към чиста енергия“.

Мемори Качамбва, изпълнителен директор на Мрежата за развитие и комуникация на африканските жени, нарече назначението на ал-Джабер „обида за колективната мъдрост на всички, ангажирани с справянето с климатичната криза“.

Няколко други климатични и екологични групи изразиха загриженост относно съобщението, докато други приветстваха този ход. В неделя пратеникът на САЩ по въпросите на климата Джон Кери коментира пред Асошиейтед прес, че Ал Джабер е „страхотен избор“ за позицията, тъй като разбира необходимостта от преминаване към чиста енергия.

Активистите също така изразиха загриженост относно липсата на парични средства за климата, които се доставят на континента. Кампаниите отбелязват, че докато субсидиите за изкопаеми горива и инвестициите в нефт и газ нарастват в Африка, все още липсва финансиране за адаптиране към изменението на климата и преход към възобновяема енергия.

Миналата година нациите се съгласиха, че страните, уязвими от изменението на климата, трябва да получат пари от развитите страни, които са най-отговорни за изгарянето на планетата. Подробностите за фонда се уточняват тази година.

Африканските активисти за климата засилиха критиките си към индустриализираните нации и многостранните банки за развитие през последните осем месеца за тяхното финансиране на изкопаеми горива, което според активистите на кампанията подкопава Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) от преди индустриални времена.

Международният валутен фонд разкри, че субсидиите за мръсни горива са достигнали 5,9 трилиона долара в световен мащаб до 2020 г. Инвестициите в изкопаеми горива в Африка продължават да изпреварват възобновяемите енергийни източници и са скочили от 3,4 млрд. долара през 2020 г. на 5,1 млрд. долара през 2022 г., според екологичната група Urgewald.

Междувременно няколко обещания за финансиране на климата, като обещание от 100 милиарда долара годишно към развиващите се страни, за да им се помогне да се справят с изменението на климата, бяха многократно пропуснати.

Международната агенция по енергетика установи, че инвестициите на Африка във възобновяема енергия трябва да бъдат удвоени, за да постигне целите си за климата. Африка е дом на 60% от световните слънчеви ресурси, но само 1% от глобалния инсталиран слънчев енергиен капацитет, съобщава агенцията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments