
Екип на Спешна помощ в Горна Оряховица стана жертва на агресия, след като се отзова на сигнал за пациентка с висока температура в село Драганово. Синът на жената посрещнал медиците с обиди и заплахи, а след пристигането в болницата агресията продължила.
Инцидентът се е случил в петък вечерта, когато медицинският екип, включващ фелдшера Людмил Лалев и парамедика Тихомир Аврамов, пристигнал на адреса, за да окаже помощ на пациентка с висока температура. Още с появата си, медиците били подложени на вербална агресия от сина на болната.
„Решихме да транспортираме жената до болницата, но синът ѝ влезе в линейката, въпреки че това е забранено от главния фелдшер. В спешния център той продължи да ни обижда и заплашва“, разказа парамедикът Тихомир Аврамов пред „NOVA“.
След ескалацията на напрежението, медицинският екип се обърнал към полицията. Служителите на реда реагирали незабавно и задържали агресивния мъж. Той ще прекара 10 дни в ареста по разпореждане на Районния съд и съгласно Указа за борба с хулиганството. Началникът на Спешна помощ в Горна Оряховица д-р Деян Георгиев подчерта, че този случай не е изолиран инцидент. Според него подобни атаки срещу медицински екипи са чести и допринасят за задълбочаващия се кадрови дефицит в спешната медицинска помощ.
„Системата на Спешната помощ е в сериозна криза, защото все по-малко хора искат да работят при тези условия. Нападенията срещу медицински екипи само задълбочават проблема“, коментира д-р Георгиев.
Напрежението между медицинските екипи и пациентите е нарастващ проблем в здравеопазването. Липсата на толерантност и разбиране към труда на спешните медици създава сериозни предизвикателства за сектора. Случаят от Горна Оряховица отново поставя въпроса за по-добра защита на медиците и по-строги наказания за агресивни пациенти и техните близки.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм