Агросдружение пред Искра.бг: Предателство срещу правата на земеделските производители заради дерегулацията

0
545
Фермерски пазар
Снимка: Pixabay

Сдружение „АГРОЛИНК“ коментира пред Искра.бг вота на Комисията по околна среда към Европарламента относно новите ГМО. Неотдавнашното гласуване в Комитета по околна среда на Европейския парламент /EP Envi/ относно дерегулацията на новите Генетично модифицирани организми /Нови Геномни Техники или НГТ/ предизвика оживени дискусии и критики. Решението, което се възприема като отстъпление от ангажиментите на ЕС към зелената сделка, следва редица предишни проблеми, като намаляването на пестицидите /SUR дебакъл/ и Закона за възстановяване на природата /NRL/.

Полфярд, докладчикът на комитета, въведе нов и спорен подход за дерегулация, който предизвика вълна от критики. Този подход, базиран на съвета на един професор, се счита за по-радикален и по-малко научно обоснован от оригиналното предложение на Главна дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ /DG SANTE/ на Европейската комисия.

Първоначалното предложение на Комисията предвиждаше драстична дерегулация на НГТ, като отменяше проверките за безопасност на около 94% от НГТ растенията в процес на разработка. Това предложение беше критикувано за липсата на научна обосновка и потенциални рискове за здравето и околната среда.

Организации като Greenpeace подчертаха, че предложеният законодателен акт може да наруши правата на фермерите и потребителите и да не предоставя адекватна защита срещу замърсяването на култури с нови ГМО. Според правния анализ на Greenpeace, законът може да наруши редица разпоредби от Договора за функционирането на ЕС и Хартата на основните права на ЕС.

Някои евродепутати, особено от ECR, EPP и мнозина от Обновяване на Европа, са обвинени, че са се поддали на натиск от корпорации като Bayer и BASF, вместо да защитават интересите на фермерите, учените и гражданите. Това поведение предизвика обществено недоволство и въпроси относно прозрачността на процеса на вземане на решения в ЕС.

Предстои пленарното заседание на Европейския парламент да гласува по предложения закон през февруари. Съветът на правителствата на ЕС също търси начини за постигане на съгласие по предложението на Комисията, след като през декември не беше постигнато споразумение, подчертаха от Сдружение „АГРОЛИНК“.

Анкетите показват, че мнозинството от европейските граждани подкрепят наличието на строги правила за безопасност и свободата на избор, свързани с ГМО. Това подчертава нарастващото обществено неодобрение спрямо отпускането на правилата за ГМО в ЕС. Светла Николова от сдружение „АГРОЛИНК“ каза:

„Консервативните и най-либералните депутати от ЕС не зачитат правото на потребителите и земеделските стопани да знаят какво ядат и какво се отглежда в техните полета. Днешното гласуване е сериозен сигнал за неправомерното влияние на големия агробизнес като Bayer, който харчи 6 млн. евро за лобиране годишно, опитвайки се да разшири контрола си върху хранителния сектор. Твърде много евродепутати предпочетоха да пренебрегнат независимата наука за рисковете от неконтролираното разпространение на нови генетично модифицирани растения.“

Текущото развитие в Европейския парламент относно дерегулацията на новите ГМО подчертава сложния баланс между научните, политическите и корпоративните интереси в ЕС. Решенията, които се вземат днес, ще имат дългосрочни последици за здравето, околната среда и селскостопанските практики в Европа. Също така, те изпитват принципите на прозрачност и демокрация в европейската политика, като поставят на преден план въпроса за правата и защитата на потребителите и фермерите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments