AI генерира милиарди, но за сметка на творците

Глобално проучване разкрива рисковете за творческата индустрия от "Gen AI"

0
47
Световен форум на CISAC
Световен форум на CISAC. Снимка: МУЗИКАУТОР

Според първото глобално проучване на CISAC творческата индустрия е изправена пред сериозно предизвикателство от изкуствения интелект /AI/. До 2028 година „Gen AI“ /генеративен изкуствен интелект/ ще отнеме над 10 милиарда евро от авторите и композиторите. Това означава 24% загуби за създателите на музика и 21% за аудиовизуалните творци.

Компаниите, разработващи генеративен AI, ще увеличат приходите си от 3 милиарда евро днес до 64 милиарда евро през 2028 г. В същото време, липсата на регулации засяга творците, чиито произведения се използват за обучението на тези технологии.

Президентът на CISAC и легендарният основател на ABBA Бьорн Улвеус призова за спешни законодателни мерки. Той подчерта, че AI може да отключи нови възможности, но само ако технологичните компании бъдат регулирани и задължени да осигурят справедливо възнаграждение на творците. CISAC настоява за:

– Прозрачност относно използваните произведения в обучението на AI.
– Уреждане на авторските права за съдържанието, използвано от технологиите.
– Международни регулации, които да гарантират, че културните индустрии няма да бъдат ощетени.

През май 2025 г. София ще приеме световния форум на CISAC, където 227 организации ще обсъдят бъдещето на авторските права в ерата на изкуствения интелект. Домакин ще бъде българското дружество на композитори и автори МУЗИКАУТОР.

Изкуственият интелект е на прага на революция в творческата индустрия, но без навременна регулация рискува да нанесе трайни щети. Политиците и технологичните компании трябва да гарантират, че културата и творчеството ще бъдат защитени в новата дигитална ера.

Силви Вартан със „Златен век“ – огърлие за заслуги към България

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments