От Асоциацията на индустриалния капитал в България излязоха с позиция по гласувания вчера на първо четене Закон за мерките по време на извънредното положение. Те подкрепят изцяло направеното предложение за удължаване на сроковете в Закона за корпоративното подоходно облагане до 30 юни. В същото време обаче са категорично против изменението на реда за внасяне на авансови вноски за корпоративния данък на базата на данъчната печалба, декларирана през 2018 година.
„Авансов данък върху несъществуваща печалба през 2020 г. е икономическо самоубийство. Призоваваме народните представители да не приемат това предложение, което е както ненавременно, но нещо повече – вредно за бизнеса и против нормалността при управление на криза.“, посочват в писмото си от АИКБ.
То е изпратено до председателя на Комисията по правни въпроси в Народното събрание Анна Александрова и до председателя на Комисията по труда, социалната и демографската политика Хасан Адемов.
В писмото се посочва още, че по действащата редакция предприятията, които са задължени да внасят авансови вноски за корпоративен данък, сами определят неговия размер на базата на прогнозната печалба за годината. Но сега, при очакван срив на редица бизнеси, се предлага преизчисляване, което да бъде извършвано от Националната агенция за приходите на база на печалбата, реализирана през 2018 година. Освен това вноските няма да могат да бъдат променяни за полугодието.
„Това на практика означава задължително авансово внасяне на данък в тежка обстановка – загуби на предприятията, освобождаване на работници, фалити, който е ясно, че в края на годината ще бъде недължим. Това е неизбежно в цели сектори на икономиката, които през 2018 г. са били печеливши – туризъм, транспорт, редица производства, търговия и които през 2020 г. ще понесат огромен спад в приходите от продажби и ще реализират отрицателни финансови резултати на годишна база. Много от българските предприятия ще са длъжни да внесат този несправедливо определен авансов данък, но няма да имат финансовите възможности да го платят поради финансови проблеми, причинени от кризата. Точно тези финансово затруднени предприятия ще бъдат обложени с допълнителен разход, прекомерна лихва върху неплатения авансов данък (ОЛП+10%), което допълнително ще „убие“ жизнеспособността на тези предприятия.“, се посочва още в писмото.
От АИКБ са категорични, че навсякъде по света в момента правителствата търсят начини да облекчат бизнеса като предлагат различни фискални стимули, а у нас с това предложение бизнесът ще подпомага авансово държавата, а ако не може да си плаща вноските, ще му бъдат налагани лихви. Според Асоциацията нищо не налага да се прави тази промяна, защото настоящият начин на определяне на авансовите вноски е достатъчно справедлив. Оттам посочват, че никой не може по-точно да прогнозира каква ще бъде печалбата на една компания от нейното ръководство.
От АИКБ подчертават, че има предприятия, които са преустановили работа, защото държавата ги е задължила да го направят и сега те ще генерират загуби, защото продължават да имат разходи като тези за заплати, например. В същото време ще се плащат на същата тази държава авансови вноски на базата на печалбата за 2018 година.