АКФ алармира за съмнителни имотни сделки на кмета на Русе Пенчо Милков

АКФ пита каква отговорност ще понесе кметът Милков

0
225
Сграда в Русе
Сграда в Русе. Снимка: АКФ

В рамките на по-малко от две години, при любопитни обстоятелства, кметът на Русе Пенчо Милков придобива два апетитни имота в родния си град и в София, съобщиха от „Антикорупционен фонд“ /АКФ/.

Последната перла в имотната корона на кмета е апартамент от почти 100 кв. м. в бутикова шестетажна сграда в близост до метростанция „Г. М. Димитров“ в столицата. Документите по сделката, която е сключена през юни 2024 г., недвусмислено показват, че русенският кмет е платил двойно по-малко от съседите си.

Сграда в Русе
Сграда в Русе. Снимка: АКФ

Дружеството „Аспен инвест“ ООД, реализирало сградата на ул. „Никола Габровски“ № 102, е продало на Милков апартамент в степен на завършеност „груб строеж“ с площ от 95,55 кв. м. и паркомясто в сградата за сумата от 204 996 лв.

За сравнение, само няколко месеца по-рано съседи на Милков по етаж плащат 400 945,15 лева за апартамент от 92,22 кв. м. и паркомясто. Собствениците на апартамента, разположен директно над този на Милков, явно също не разполагат с преговорните умения на русенския кмет, защото са платили за имот с идентична квадратура и паркомясто над два пъти повече, а именно 420 503,45 лева.

„Почти шест години след казуса „Апартаментгейт“ виждаме как лица на висши публични длъжности продължават да реализират апетитни сделки, противоречащи на пазарната логика“, коментира София Желева, правен експерт във Фондация „Антикорупционен фонд“ /АКФ/. Тя посочи:

„Призоваваме отговорните институции да разследват възможни хипотези за търговия с власт и влияние или данъчни измами и възможни опити за скриване на произхода на финансови средства.“

Друга интересна подробност е и профилът на „Аспен инвест“, строителното дружество, реализирало жилищната сграда. Стефан Владимиров Тутберидзе, един от тримата съдружници в дружеството, е син на Светлана Шаренкова, почетен професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии и член на Националния съвет на Българската социалистическа партия.

Баща му, грузинският гражданин Владимир Тутберидзе е изгонен през 2001 г. за участие в организирана престъпна група /ОПГ/ за незаконна търговия с оръжие и за заплаха за националната сигурност. Сделката е изповядана в кантората на нотариус Весела Ивчева, нашумяла с участието си в сагата „Осемте джуджета“.

По-малко от две години преди изгодната имотна сделка в София Пенчо Милков се сдобива с мезонет от 258,93 кв. м. и гараж в новопостроена сграда на централно място в Русе. Милков приема имота като дарение от сестра си по-малко от три седмици след като е преизбран за кмет след местните избори в края на 2023 г.

Казусът нашумя по-рано този месец, когато от репортаж на Българското национално радио стана ясно, че русенският кмет е подал към Комисията за противодействие на корупцията /КПК/ декларация с невярно съдържание относно големината на дарения му апартамент. Според декларацията, която Милков като високопоставен служител в местната администрация е задължен да подава, дареният му апартамент бил с площ от 63 кв. м.

След анализ на документите по сделката екипът на АКФ откри редица факти, които би следвало да заинтересуват както КПК, така и други отговорни институции.

АКФ пита каква отговорност ще понесе кметът Милков.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments