Заместник-главният прокурор Борислав Сарафов сподели притеснителни обстоятелства около публикуваното преди 3 години разследване на АКФ „Осемте джуджета“. Това се е случило вчера в предаване по „bTV“, информираха Антикорупционен фонд /АКФ/.
Разследването на Антикорупционен фонд в четири части „Осемте джуджета“ разкрива конкретни данни за това как в България се постига неправомерно влияние за уреждане на юридически конфликти и се правят опити за завземане на бизнес чрез участието на правоохранителните органи.
От Фонда посочват:
„Сам Сарафов призна, че оповестените вчера негови снимки пред едноименния ресторант с бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров са автентични. Според думите му, тогава той е посетил ресторанта по покана на главния прокурор Иван Гешев, който обаче не е отишъл на конкретната среща, но е посещавал мястото много пъти.
На базата на горното считаме, че съществуват убедителни данни за връзки на ръководителите на прокуратурата с господин Петьо Петров, ръководителя на предполагаемата криминална мрежа за неправомерно влияние в правосъдието, станала известна като „Осемте джуджета“.
Само по себе си това обстоятелство е крайно смущаващо и вероятно обяснява липсата на каквато и да е адекватна институционална реакция на изнесеното в това разследване в продължение на вече три години. Държавните органи в лицето на МВР, КПКОНПИ и прокуратурата не могат да продължат да затварят очите си по този казус.
Гарантираме възможност на всички засегнати страни или на други лица с информация по случая да говорят пред нас.“
Припомняме ви, че вчера от АКФ предоставиха в медиите информация със снимков материал, която са получили от неизвестен подател. Тя се отнася затворения столичен ресторант “Осемте джуджета”. Материалите потвърждават изнесените досега информации за схеми за неправомерно влияние и използване на прокуратурата в частни интереси, с участието на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров и действащи магистрати.
Името на Петьо Петров е свързвано през годините в медиите с множество скандали, като става по-известен с ролята си на свидетел по знакови наказателни дела срещу свои колеги магистрати, отколкото с работата си като следовател. По делото срещу бившия военен министър Николай Цонев и съдията от Софийски градски съд Петър Сантиров, които са окончателно оправдани респективно за даване и получаване на подкуп, съдът стига до заключението, че свидетелят Петров е осъществил провокация към подкуп. Въпреки това обаче не е нито наказателно преследван, нито санкциониран дисциплинарно и напуска съдебната система през 2015г. по собствено желание с полагащото му се обезщетение за прослужено време.
От АКФ ще изпратят тази информация за проверка в прокуратурата, където се надяваме да има ново развитие по темата.