АКФ: Две седмици преди изборите на 4 април военното министерство си е поръчало 36 „Ауди“-та за 2,5 млн. лева

0
69
Audi A8
Audi A8. Снимка: Pixabay

От Антикорупционния фонд (АКФ) са сезирали Агенцията за обществени поръчки (АОП) за съмнителни поръчки на военното министерство на стойност 2,5 млн. лева, част от която изглежда разписана за конкретен доставчик на конкретен модел автомобил. Това съобщиха от Фондацията.

На 16 март тази година, само 2 седмици преди изборите на 4 март, Министерство на отбраната публикува обществена поръчка за доставка на 36 леки автомобила на обща стойност 2,5 млн. лева. Поръчката е разпределена в 3 обособени позиции, като първата от тях съдържа изключително специфични условия. По обособена позиция №1 на поръчката трябва да бъдат доставени 2 леки коли от представителен клас с нормална проходимост, с технически допустима маса до 3,5 т. и обща прогнозна цена за двете 314 000 лева с ДДС.

В изискванията е посочено, че колата трябва да е „с кожен салон, със задвижване на всички колела и 8-степенна автоматична скоростна кутия“. Максималната мощност на автомобилите трябва да е не по-малка от 200 KW, a максималната скорост – не по-малка от 240 км/час. Изложените изисквания за размерите на автомобилите са изключително конкретни„дължина – не по-малко от 5100 mm“ и „ширина – не по-малко от 2100 mm“. На така разписаните минимални изисквания отговаря само един модел и марка лек автомобил – „Ауди A8“. Няма други модели на други марки автомобили с такива високи параметри на дължина и ширина.

„Техническите спецификации, формулирани по този начин, съдържат конкретен модел, характеризиращ продукта, който следва да бъде доставен. Тези изисквания нарушават Закона за обществените поръчки (ЗОП), като ограничават свободната конкуренция и водят до облагодетелстване или елиминиране на определени лица или някои продукти.“, коментира адвокат Лора Георгиева от правния отдел на Антикорупционния фонд.

Съмнения за целесъобразността на поръчката будят и изискванията за дължината на автомобилите и по трите обособени позиции, и изискването за тип на купето – седан, които характеризират търсените автомобили като лимузини. Отделно от това има изискване 8 от всички 36 автомобили да имат задвижване 4х4, като 2 от тях следва да са с максимална скорост от поне 240 км/ч., а другите 6 – от поне 220 км/ч.

„Условията на поръчките повдигат въпроса дали Министерството на отбраната изразходва средствата си по най-целесъобразен начин, поръчвайки луксозни автомобили в ситуация на констатиран и от самото министерство сериозен недостиг на финансов ресурс. Освен това, конкретните параметри за минимален праг на максималната скорост и за задвиждане 4×4 трудно биха могли да бъдат обосновани, предвид предназначението на автомобилите за представителни цели, както и предвид пределната разрешена скорост на територията на Република България.“

От Антикорупционния фонд обръщат внимание, че с решение, публикувано на 20 май, служебният министър на отбраната Георги Панайотов е прекратил обособена позиция №1 от обществената поръчка за доставка на леки автомобили, обявена от предходния министър Каракачанов.

„Това не е първият случай, в който МО публикува обществени поръчки, предизвикващи съмнения за целесъобразността си. Проверка на АКФ установи, че през май 2020 г. е публикувана друга обществена поръчка за доставка на 40 000 бели тениски и още общо 80 000 ризи с къс и дълъг ръкав на обща стойност 5 824 989 лв. Индикативните цени за доставка на едро на тениски и ризи в тази поръчка са сравними с цените на дребно на същите артикули. Посочените случаи са показателни на фона на общата непрозрачност на плащанията към външни изпълнители от страна на МО, произтичаща от една страна от завишените прагове за поръчките в област сигурност, а от друга страна и от декларирания от бившия министър Каракачанов стремеж към заобикаляне на разпоредбите на Закона за обществените поръчки, дори и за случаите, в които той следва да се прилага. Освен тези случаи на съмнителни обществени поръчки има още стотици милиони левове, които МО изразходва дори без да организира обществени поръчки, заобикаляйки ЗОП под предлог че разходите се правят в интерес на сигурността на страната.“, отбелязва директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments