АКФ разкри какво казва в свои показания градският прокурор Илиана Кирилова за отношенията си с Петьо Петров-Еврото

0
223
Антоанета Панчева, Сийка Милева и Илиана Кирилова
Антоанета Панчева, Сийка Милева и Илиана Кирилова. Снимка: Прокуратура

“Аз лично се учудих, ако това е истина, дали Петров е двигателят на това или Любена”.

Това е цитат от показания от 2023 година на градския прокурор Илиана Кирилова, която споделя за реакцията си след излизането на първите епизоди на разследването на Антикорупционния фонд /АКФ/ “Осемте джуджета” през юни 2020 година.

Оттам допълват, че към този момент Кирилова е отскоро избрана за ръководител на Софийска градска прокуратура /СГП/, където започва дълга и безрезултатна проверка по казуса с основно действащо лице нейният бивш колега, началник и дългогодишен доверен и близък – Петьо Петров, познат като „Еврото“. Проверката приключва с отказ от образуване на досъдебно производство поради липса на данни за престъпление.

Миналата седмица прокурор Кирилова отказа да се яви пред извънредната парламентарна комисия, създадена по казуса с Мартин Божанов-Нотариуса . От публични изявления на депутати-членове на комисията след това стана ясно, че те биха ѝ задавали и въпроси за отношенията ѝ с Петьо Петров. Във връзка с това АКФ публикува показанията ѝ по ръководено от СГП разследване от миналата година, които хвърлят известна светлина върху тези отношения.

Разпитът на Кирилова е проведен през юли 2023 г. от пряко подчинения ѝ прокурор Йордан Петров и следовател от Следствения отдел на СГП. Той се случва в рамките на досъдебното производство, иззето по компетентност от Софийска районна прокуратура /СРП/ като съдържащо евентуални данни за престъпления, извършени от магистрати, в това число и самата Кирилова, за които свидетели твърдят свързаност с Петьо Петров.

Първата част на показанията е посветена на събитията, разиграли се в прокуратурата около мнимото подаване на оставка от бившия вече главен прокурор Иван Гешев, след което рязко се преминава към темата за отношенията между Кирилова и Петров.

По нейните думи тези отношения са започнали през 1997 г. и са продължили до съвсем скоро – включително и след напускането на Петров като началник на Столичното следствие през април 2015 г. Кирилова говори за близки семейни и колегиални отношения между двамата, нейни посещения на ресторанта “Осемте джуджета” през 2020 г. и изпращане от Петров на семейни снимки през 2023 г.
Важен детайл, споделен от Кирилова, е как през последните си дни в съдебната система Петров ѝ представил приятелката си Любена, която довел в сградата на следствието.

Дни по-късно Любена Павлова вече става медийно популярен образ като ръководител на организацията „План Б“, координираща контрапротести от младежи със спортни фигури срещу гражданските протести с искания за съдебна реформа и оставка на тогавашния главен прокурор Цацаров.

Кирилова описва и запознанството си в ресторанта „Осемте джуджета“ с шефа на охраната на заведението „Митко“ от „Делта гард“ (Димитър Спасов – Каратиста), който проявил „нездрав интерес“ коя е тя.

„Дали този фрагмент не цели да обясни показания на самия Спасов за това, че е виждал Кирилова в ресторанта? Вероятно не, защото тя не би трябвало да е била запознавана със съдържанието на такива пряко касаещи я показания. Неясно остава и дали дългогодишният магистрат Кирилова все пак не се е запитала в някакъв момент от посещенията си в „Осемте джуджета“ защо пък точно това малко и незабележимо софийско ресторантче е имало нужда от такава специална охрана“, коментира Николай Стайков от АКФ.

Кирилова заявява и че от „прокурори от СРП“, които често обядвали в „Осемте джуджета“ поради близостта му със сградата на СРП, била чувала, че Иван Гешев бил чест посетител в заведението. Кои са тези прокурори обаче от разпита така и не става ясно.

Разпитът съдържа умозаключението на Кирилова, че „по някакъв начин [Петьо Петров] е провокирал Гешев за главен прокурор, не зная по какъв“. Сигурно според нея е обаче, че Петров няма нищо общо с нейното собствено кариерно израстване като градски прокурор.

В показанията присъства също и интересен детайл около делото за Корпоративна Търговска Банка /КТБ/, което Кирилова изтъква като свое професионално постижение при избора си за градски прокурор. Тогава Кирилова е следовател, назначена от Петьо Петров като ръководител на Сектор 01, който работи по делото КТБ.

Според показанията разпитите са се провеждали в кабинета на Петьо Петров, тъй като там се е съхранявала и документацията, защото “кабинетът позволяваше да се съхраняват там”.

Разследването по Казуса КТБ, приключило с обвинения към 18 души, започва не по публично оповестения сигнал от множество граждани и съобщение на прокуратурата от 26 февруари 2014 г., а месец по-късно по друг сигнал от страница и половина от единичен подател. Впоследствие медийни публикации установяват, че лице с такива имена и на такъв адрес не съществува . В този сигнал липсват имената на Делян Пеевски и други замесени политици. Именно той обаче се обработва светкавично и в рамките на три часа по него вече е образувано досъдебно производство, което е разпределено на следовател за разследване.

В продължение на два месеца следовател по делото, след случаен избор, е лично Петьо Петров. Той се отвежда през юни 2014 г. с основание за „наличие на банкови карти от КТБ“.

Сега, от показанията на Кирилова става ясно, че в неговия кабинет буквално се е случвало разследването по делото.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments