Между 1491 и 2101 са били секциите, при които е имало риск от контролиран и купен вот на миналите парламентарни избори у нас, състояли се на 4 април тази година. Това става ясно от проведено проучване на Антикорупционния фонд (АКФ). Увеличението е с близо 5% в сравнение с данните от 2017 г., съобщават от „БНР“.
Какво означава „секция в риск“? Определението се използва при установяване на нетипично висока избирателна активност. Използва се и когато резултатът на дадена партия в секцията е особено завишен в сравнение с този за цялата община.
Внезапните отклонения в броя на гласоподавателите в 2 поредни избора, резкият спад или ръст на предпочитанията към дадена политическа формация в една и съща секция на два 2 избора, също е притеснителен факт.
Най-много рискови секции на 4 април е имало в Кърджалийска област, конкретизират от неправителствената организация. В районът на Бургас пък е бил най-висок дялът на контролирания и купен вот.
Партиите на ГЕРБ и ДПС са си разделили мнозинството в рисковите места, показва още статистиката на АФК.
Деница Руканова от правната програма на Фонда отбеляза, че служебното правителство неведнъж е дало заявка, че провеждането на честни избори ще бъде приоритет за кабинета. За да се стигне до конкретни резултати обаче е нужна и политическа воля, не само желание, подчерта Руканова в заключение. Тя изрази надеждата, че нещата ще бъдат различни на 11 юли.