АКФ разкри нова корупционна схема: Моделът „Капитан Андреево“ работи успешно и на северната ни граница

0
281
ГКПП Дунав мост при Русе
ГКПП "Дунав мост" при Русе. Снимка: Скрийншот от Google Maps, Архив

Антикорупционният фонд /АКФ/ излезе с ново разследване: „Игра на паркинги: Как лица, нашумели покрай скандала на Капитан Андреево, насочват интересите си към северната граница на България“.

„Случва се това, че Община Русе на фона на публичните обещания, че ще реши проблема с многото тирове, които се струпват и пречат на града, на практика е подарила един общински имот на границата на Дунав мост за срок от 30 години на частно дружество. Това частно дружество видимо е вече свързано с лица, известни от границата на Капитан Андреево, и фирмата, която оперира паркинга за тирове и там“, коментира юристът на АКФ Лора Георгиева пред „БНР“.

По думите й миналото лято е започнала процедура, за която кандидатстват само две фирми, едната предлага 50 лева над обявената цена, а другата 200 000 и е избрана втората, предложила по-висока цена. Георгиева отбелязва интересен факт, че втората е била създадена два дни преди крайния срок за подаване на документи и Общината не възлага изграждане на паркинг, а предоставя имота си за 30 години на тази фирма с условие фирмата да построи паркинга. Тя уточнява, че в замяна плаща на Общината по 600 хил. на година и подчерта:

„Има голям проблем – и юридически, и икономически. Така Общината представя огромен по площ общински имот за ползване от частна фирма за изключително дълъг период от време. Оказва се, че не е ясно как е изготвена прогнозната цена и защо е разсрочена толкова напред във времето. Реално Общината първоначално получава 1,6 милиона и след това всяка година по малко под 600 000. Според финансовите експерти, с които се консултирахме, Общината би си върнала инвестицията в рамките на година или две, ако тя беше построила паркинга, дори и ако беше взела заем.“

„Целият контрол как се стопанисва паркингът, е в ръцете на частното дружество. Частното дружество, на което Общината е предоставила имота си за 30 годни, е съвсем директно свързано с лицата, които свързваме с паркинга на „Капитан Андреево“. Освен това дружества на финансиста Емил Хърсев в момента са мажоритарен собственик на „Тир паркинг-Русе“, който вече е ООД, а всъщност същият човек е мажоритарен собственик и на дружеството, което оперира паркинга на „Капитан Андреево“. Моделът „Капитан Андреево“ работи успешно и ние виждаме сериозни заявки за неговото мултиплициране. МВР и Прокуратурата би следвало да проверят какво се случва и защо по този начин“, категоричен е юристът.

Лора Георгиева подчерта, че големите медии отново мълчат. По думите й за разследването на „Осемте джуджета“ им е трябвало около 3 години.

„Така схемите за корупционно влияние – нито се разследват от институциите, нито се огласяват от големите телевизии в публичното пространство“, посочи юристът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments