Акция на „Грийнпийс“: Активисти се качиха върху кула на ТЕЦ „Марица 3“, искат отнемане на комплексното й разрешително

0
333
Акция на Грийнпийс
Акция на Грийнпийс. Снимка: Скрийншот от видео

Активисти на „Грийнпийс-България“ провеждат акция пред ТЕЦ „Марица 3“. Те настояват комплексното разрешително на централата да бъде отнето, защото според тях не можела да го спазва. Призовават Министерството на енергетиката да изготвят план за извеждането й от експлоатация със съответните мерки за защита на служителите й и не на последно място България да поеме уверено към енергийната трансформация. Според Десислава Минкова, която участва в протеста, ТЕЦ „Марица 3“ има пренебрежимо малък принос към българската енергийна система, но за сметка на това е колосален замърсител.

„Тази сутрин сме тук, за да се застъпим за правото на всеки да диша чист въздух. Може би за всички е известно, че през изминалите няколко години Димитровград влизаше в новините именно с информация за замърсяването на въздуха. Основна причина за него е инсталацията зад мен – ТЕЦ „Марица 3″. Построена през 1971 година, тя е една от най-старите централи в България, които горят въглища и поради лошото си състояние тя не може да функционира спазвайки закона. За това сме тук днес – да отправим послание, че подобни инсталации нямат място в българската енергийна система“, обясни Минкова по време на живо включване във Facebook.

В демонстрацията на екоактивистите са се включили представители на 8 държави – Полша, Австрия, Чехия, Унгария, Румъния, Гърция, Хърватия и България. Посланията им са:

„Искам да дишам!“
„Бъдеще без въглища“

ТЕЦ „Марица 3“ е една от многото, чиято собственост се свързва, с енергийния бизнесмен Христо Ковачки, коментира още Минкова. По думите й другите са ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Сливен“, като голяма част от тях са в лошо състояние и замърсяват околната среда в региона.

„Тази централа започна да функционира отново през 2021 г. Успоредно с това започнаха регистрациите със замърсяване със серен диоксид и фини прахови частици. Местните жители с техника за следене на тези замърсители отчитаха повишаване на техните концентрации. В множество случаи и в местната автоматична измервателна станция, която се управлява от Регионалната инспекция по околна среда и водите регистрира дори превишения на нормите за серен диоксид. Например тези превишения през 2021 г. бяха 29 за година. Законодателството позволява само 24. Въпреки че РИОСВ предприе мерки срещу ТЕЦ „Марица 3″ замърсяването продължи и през 2022 г. След един особено сериозен случай през май тогавашните власти направиха опит принудително да я спрат. Централата обаче обжалва това решение, а съдът позволи да функционира докато делото тече. Делото все още продължава и съответно централата може да работи, когато реши. Миналата година все пак тя спря за малко по-дълго време, тогава замърсяването, което изхвърли във въздуха беше толкова голяма, че застраши функционирането на цялата енергийна компания в България. Министрите на енергетиката и околната среда и водите огласиха проблема, а централата обяви, че излиза в ремонт до края на 2022 г. От началото на тази година тя отново започна да функционира в различни периоди. Едва преди 10 дни в началото на октомври отново стартира, тогава много жители на Димитровград споделиха ужасяващи снимки на лепкави сажди, които са покрили колите, дворовете и прозорците за една нощ. Тогава централата отново спря за ремонт. Истината е, че централата не може да функционира спазвайки закона“, аргументира се Минкова.

Представители на неправителствената екологична организация са се качили на 50 метровата охладителна кула на централата, като целта им е да отправят послание към българските и европейските власти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments