Акциите в Хонконг се сринаха до най-ниското си ниво от световната финансова криза насам. Индексът Hang Seng се понижи с над 3%, достигайки най-ниското си ниво от май 2009 г., след което бавно започна да се връща към известна стабилност.
Инвеститорите са обезпокоени от заплахата за забавяне на дейността на световната икономика, тъй като централните банки по света повишават лихвените проценти, за да се справят с нарастващите цени. Виден финансов експерт заяви пред „BBC“, че „паническите продажби са нелепи„.
В първата си политическа реч вчера новият лидер на Хонконг Джон Лий обяви, че ще бъдат приложени мерки за повишаване на сигурността и планове за привличане на повече чуждестранни инвестиции на територията на острова. Той обаче не даде подробности за икономическите цели на града, който неотдавна загуби позиции пред конкурентни азиатски финансови центрове като Сингапур. Понастоящем икономиката на Хонконг е в техническа рецесия, след като по-рано тази година отбеляза два поредни тримесечни периода на свиване. Доскоро градът прилагаше едни от най-строгите разпоредби за превенция на COVID-19 в света, тъй като следваше политиката на Китай за нулево разпространение на вируса.
Според Келвин Тей, регионален главен инвестиционен директор в „UBS Global Wealth Management“, инвеститорите и търговците са обезпокоени от безпрецедентното мълчание на правителството на Хонконг по отношение на ключови икономически показатели. По негови думи те са загрижени най-вече за икономическите перспективи на Китай и увеличаването на случаите на заразени с COVID-19 в разгара на партийния конгрес в Пекин. Над 2000 делегати се събраха тази седмица в Пекин, за да изберат лидери и да обсъдят прилагането на ключови политики на конгреса на Комунистическата партия. В неделя се очаква президентът Си Дзинпин да получи официално потвърждение за исторически трети мандат като партиен ръководител.
Другите фондови пазари в Азиатско-тихоокеанския регион също се понижиха по-рано днес, като основните индекси на акциите в Япония, Южна Корея и Австралия загубиха стабилни позиции. Междувременно японската йена достигна нов невиждан срив от 149,96 за щатски долар, което е най-ниското ѝ ниво от август 1990 г. насам. Това породи допълнителни спекулации, че японските власти ще се опитат да подкрепят валутата със спешни мерки за втори път в рамките само на няколко седмици.