За пореден път акционери в компанията „Facebook“ ще се опитат да отстранят основателя й Марк Зукърбърг от поста „председател на съвета на директорите“. Те „искат да премахнат това, което смятат за нечестна акционерна структура на фирмата“, пише Business Insider.
В Комисията по ценни книжа и борси на САЩ беше регистрирана тазгодишната среща на акционерите на „Facebook“. Тя ще се проведе на 30 май. Бяха потвърдени и предложенията на инвеститорите, които ще бъдат гласувани по време на събитието.
От осемте предложения на акционерите, две вече са известни на Зукърбърг и на останалите от борда: Инвеститорите правят нов опит да наложат промени в управлението на социалната мрежа.
Първото е озаглавено „Предложение на акционерите за независим председател“ и предлага вариант, при който Зукърбърг ще бъде отстранен от длъжността като председател на борда, а на негово място ще бъде назначен независим изпълнителен директор.
Отстраняването на Марк Зукърбърг като председател
През юли 2018 г. Business Insider разпространи подобни предложения на акционера Трилиум Асет Мениджмънт, който се бил уморил от скандали като този с Cambridge Analytica (СА). Припомняме, че тогава работещата за президента Доналд Тръмп по време на кандидат-президентската му кампания фирма CА незаконно е получила данните на 50 милиона потребители на Facebook.
„Вярваме, че Съветът на директорите функционира ефективно в рамките на сегашната си структура и че тя осигурява подходящи мерки за надзор“, коментират от ръководството на „Facebook“.
„Не смятаме, че предложението председателят да бъде независим ще осигури значително по-добра посока и ефективност, а вместо това може да доведе до неефективност в управителните и управленски функции и отношения“, посочиха още от компанията.
Шансовете на предложението
Шансът предложението да бъде прието е изключително малък, въпреки че е подкрепено от инвеститори, които контролират 3 млрд. долара от компанията. Подобно предложение беше известно и през 2017 г. сред независимите инвеститори, но беше смазано заради правото на глас на Зукърбърг.
Това се дължи на двойната структура на „Facebook“. Акциите от клас Б имат 10 пъти повече правомощия спрямо акциите от клас А. В случая Зукърбърг притежава повече от 75% от акциите от клас Б. Това означава, че той има повече от половината от правото на глас във Facebook. А инвеститорите не са доволни именно от тази значителна сила и заради това искат да го премахнат от акционерната структура.
На тазгодишната среща инвеститорите ще могат да гласуват по предложението, което призовава да се въведат „справедливи и подходящи механизми, чрез които да бъдат премахнати непропорционалните права на акционерите от клас Б.“
Не е ясно кой инвеститор е изготвил предложението, но Facebook отново призовава да бъде отхвърлено от акционерите.
„Вярваме, че нашата капиталова структура е в най-добър интерес за нашите акционери и че настоящата ни структура на корпоративно управление е стабилна и ефективна“, твърдят те.