Депутатите приеха на първо четене актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване, предават от „БНТ“. С промените се гарантира увеличение на пенсиите на всички 2.8 милиона пенсионери.
България има най-висок дял хора над 65-годишна възраст, които са застрашени от бедност, в целия Европейски съюз, сочат данни на Министерския съвет. Едва 8,3% се отделят за пенсии у нас от БВП. За сравнение – същият показател в ЕС е 11,6%.
От промените ще бъдат облагодетелствани 2,8 милиона души в пенсионна възраст. Увеличението, което те ще получат, ще бъде със средно 64 лева месечно. Общо то се равнява на 12,5% или на сумата от 353 млн. лв.
От 300 на 340 лв. скача минималната пенсия. Максималната ще стане 1500, вместо досегашните 1440 лв. Добавката от 50 лева ще продължи да се изплаща, за нея също са предвидени пари в бюджета.
Отчетена е и икономия на разходите при пенсии в размер на 150 млн. лв., сочи доклад на бюджетната комисия към парламента. Причината е допускане на по-малък брой, дължащ се на демографски фактори, пенсионери в края на годината.
Всички депутати, с изключение на представители на ГЕРБ-СДС, подкрепиха поправките, пояснявайки, че ще предложат свои модели за пенсионна реформа между двете четения на законопроекта.
Служебният социален министър Гълъб Донев обаче се обяви против промените. По негово мнение те биха довели до по-голяма несправедливост от една страна и до увеличение на разходите за пенсиите от друга.
Донев вярва, че бедността на родните пенсионери може да се реши не толкова чрез пенсионната система, колкото чрез социалната. Това е и методът, по който се случват нещата в останалите европейски страни.