Александър Дунчев: Горските предприятия посрещнаха Коледа с 60 милиона лева неочакван приход

1
2616
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Facebook

Шестте държавни горски предприятия посрещнаха Коледа с 60 милиона лева неочакван приход за борба с незаконната сеч. Това съобщи в профила си в социалната мрежа Facebook Александър Дунчев. Той подчерта, че това е станало възможно с няколко административни мерки

„Тази впечатляваща сума е част от близо 300 млн. лева приходи от продажбата на дървесина през 2022 г. от държавата, които приходи са с над 50% повече спрямо 2021 г. Внимание! В тези 60 милиона лева обаче не се включва инфлацията от 30% от ръста на цената на дървесината, а са чист резултат от административните мерки срещу източването на горската система“, обясни още Дунчев. 

Той подчерта, че тези 60 милиона лева са част от едни между 100 и 150 милиона лева, които е трябвало да бъдат откраднати и през 2022 година от българските държавни гори, заради което по неговите думи е бил уволнен зам.-министърът по горите Атанас Добрев

„Кражби, които са стотици пъти по-големи от незаконната сеч в България, но кражби, които помпат финансовият ресурс в няколко големи „нашите фирми“, за да си купуват политически чадър и да крадат на воля и чрез незаконна сеч! Не случайно през 2022 г. показахме как се случват незаконните сечи в сечища на копривщенската фирма Дип Богдан, ихтиманската Експрес 79, самоковските фирми Пириев лес и Родопа Форест, свогенската фирма Виксан рай и разни карловски фирми над Каравелово.“

Александър Дунчев обясни и кои са въпросните административни мерки, които са били предприети: 

1. Въвеждането на 100% електронни търгове – ограничи ефективно възможностите за нагласени търгове без наддаване (водещи до продажба на начална цена) чрез наговаряне или сплашване на участници в търговете! При реално наддаване цената скача с близо 100%.

2. Повишаване на началната продажна цена на дървесината спрямо пазарните нива – тази мярка доведе до значително намаляване на загубите за държавата при продажбата на дървесина, дори да е нагласен търга чрез договорки.

3. Ограничаване дела на продажбата на дървесина чрез концесия (т.нар. процедура „на корен“) от 55% до 35% – при продажбата на корен се губи близо 25% от реалната продажна цена на дървесината.

4. Ограничаване на дела на търговете с ограничително условие „Местни търговци“ от 30% до законовия минимум от 10% – от това ограничение се възползват предимно „наши фирми“, като то ограничава конкуренцията, в резултат на което 90% от тези търговете за местни търговци са без наддаване, т.е. при тях държавата губи 50% от реалната пазарна цена.

5. Ограничаване на дългосрочните договори за продажба (те са целесъобразни единствено за добив) и големите пакети от над 5-10 хил. м3 – процедури, при които ограничават конкуренцията до участието на 1 участник и продажба на стотици хиляди кубици с 50% под реалната пазарна цена.

„За съжаление тези мерки бяха само частично приложени и въпреки спасените 60 млн. лева през 2022 г., държавата допусна други над 80 млн. лева все пак да бъдат източени – най-вече поради липсата на ефективни мерки за наговаряне/сплашване на участниците в търговете.Битката за тези загуби от 80 млн. лева я оставаме за 2023 г.“, написа още Дунчев. 

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Тодорка Куцарова
Тодорка Куцарова
1 година по-рано

Дай Боже да сме на правия път!
Успех!