Александър Дунчев разобличава манипулации за сечта на гори в България

4
14184
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Wikimedia Commons

Александър Дунчев разкри нова и важна информация за сечта на гори в България. Той опроверга твърденията, че дърводобивът се свива заради въведените мерки за защита на вековните гори и вододайните зони. Публикуваме анализа му без редакторска намеса:

„Все по-ожесточен става спорът защо сечите в горите драстично намаляват през последните години. „Бизнесмени“ (чисти спекуланти) обикалят медиите с фалшиви анализи на фалшиви консултанти (линк долу), че дърводобивът се свива заради въведените от МЗХ мерки за защита на вековните гори и вододайните зони (10% от всички гори).

Данните на Агенцията по горите показват обаче точно обратното! Сривът в добива няма нищо общо с екологичните ограничения, въведени 2016 и 2021 г., а със свободния пазар. Тенденциите след 2018 г. показват, че спекулата, монополите и корупцията в горите изгониха секачите в чужбина и фалираха малките дървопреработвателни фирми. Сривът в дърводобива е много по-голям от минималния спад в допустимия по ГСП обем за сеч.

Къде е проблемът? За да се върнат работниците в гората, стопанствата ще трябва да плащат по-високи надници, което може да стане само с по-високи приходи от дърводобива, т.е. чрез продажба на дървесината на реална цена. А какво направи последният агро-министър – изкуствено натисна цената на дървата с 20% надолу, вместо да компенсира населението с бюджетни помощи. Това веднага даде повод на големите монополни дървопреработватели да натискат МЗХ да свали цените и на промишлената дървесина, като дори имат наглостта да искат двойно увеличение на сечите в горите, за да се залее пазара с дървесина и цената сама да падне. Основен мотив им е лъжата, че „гората застарявала, залинявала и загивала… и трябва да се сече…“

Само където по данни на ИАГ средната възраст на българските гори днес е 65 г., докато естествената им средна възраст преди човекът да измисли брадвата е била 200-400 г., каквато е възрастта и на повечето вековни гори в резерватите на Стара планина, Рила, Пирин и Странджа.

Преди месец се опитаха да излъжат и депутатите, но не им мина номера, защото ги изпреварихме с бърз контра-анализ.

Въпросът е, че този страшен спор, като много други, е резултат от това, че ние гражданите сме оставени да се борим срещу добре подплатената с милиони левове бизнес машина за манипулации (вкл. с помощта на корумпираните партии). И спасението е само едно – това, за което последните 2-3 години се борим с малкия бизнес в горите: пълна прозрачност, равнопоставеност и свободна конкуренция, за да не отива горите и парите ни в 3-4 монопола, с които да си купуват влияние и да ни лъжат по медиите. И да не се източва държавата, за да се чудим после как да поддържаме горските пътища, да ги пазим от пожари и да плащаме на секачите и лесовъдите, за да се грижат за горите. Добре, че е страхотната прозрачност на ИАГ, за да покажем скромни факти, разобличаващи огромните лъжи.“

8000 подписа за броени часове с искане президентът да наложи вето върху скандални законови изменения

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бай Иван
Бай Иван
6 месеци по-рано

Кежи нещо за ловните стопанства

Кирилова
Кирилова
6 месеци по-рано

Ана

Кольо
Кольо
6 месеци по-рано

Всички го виждаме в цялата страна, че сечта е поголовна. Оказва се обаче, че сечта намалявала и това било опасно. Какво нагло нахалство. Влезте отстрани по черни пътища във всяка местност и ще видите отпред видимата част е обрасла но отзад всичко е осечено до дъно. Навсякъде старите военни ЗИЛ -157 и ГАЗ-63 прекарват уж за огрев само, но там някъде по долчинките чакат и големите ТИР-ове и направо за Турция и Гърция.

Петър
Петър
6 месеци по-рано

ПРОКАРАЙТЕ ЗАКОН ИЛИ НЕ ЗНАМ КАКВО ДА СЕ ВЪЗТАНОВЯВАТ ГОРСКИТЕ ПЪТИЩА СЛЕД КАТО МИНИ ГОРСКАТА МАФИЯ ПО ТЯХ…..