Александър Дунчев: С втория мандат се дава шанс за правителство на надеждата

0
57
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Facebook

„С втория мандат се дава шанс на „Продължаваме промяната“ акад. Николай Денков да предложат правителство на надеждата.“

Това написа в профила си в социалната мрежа Facebook Александър Дунчев. Той попита: 

„Как мислите? Дали не би било страхотно да има ново Министерство на горите и климата и да бъдем лидери в Европа и света?“

Дунчев е категоричен, че именно горите са най-големият и важен съюзник на хората за смекчаване на климатичните промени и техните унищожителни последици. И допълва:

„Горите покриват 30% от земната повърхност на света и близо 40% от площта на България, като са дом на около 90% от наземните животни, растения, насекоми и птици, и основен буфер спрямо негативните последствия от климатичните промени.
Горите са и едни от най-големите поглътители на въглероден диоксид в света, като поглъщат 2,4 милиарда тона въглероден диоксид всяка година и съхраняват още милиарди.“

„Около 6 милиона хектара девствени гори по света се губят или променят всяка година, а около една пета от глобалните емисии се дължат на обезлесяване. Спирането на това унищожение се смята за жизненоважно за поддържане на глобалните температури под 2°C“, написа още Дунчев. 

Той обясни, че в България и Европа истински девствени вековни гори няма, поради което е приета Европейска цел за строга защита на 10% от всички гори, приоритетно най-добре запазените стари гори, както и за по-строги правила за опазването и управлението на горите в поне 30% от природата чрез мрежата Натура2000 (в България близо 60% от горите са в Натура2000).

Някои учени предупредиха, че обезлесяването по света трябва да бъде намалено с 50% до 2020 г., за да има най-добър шанс за постигане на тази цел. В България обект на обезлесяване са основно горите в земеделски земи, като само през 2022 г. е разрешено незаконно от общините в България да бъдат обезлесени близо 100 000 декара млади гори.

Екосистемни ползи от горите

В България горското стопанство е особено важно, тъй като снабдява с все по-търсения екологичен материал дървесина, но най-вече за поддържане и подобряване на екосистемните ползи от горите. Тези важните ползи все повече ще са от значение за местните общности, за да им помагат да се справят с климатичните аномалии (порои, наводнения, суша, бури, снеголоми и т.н.). Горите задържат валежите, укротяват пороите, поддържат нивата на реките и водоизточниците, защитават почвата и биоразнообразието, смекчават температурните аномалии, повишават въздушната влажност.

Вековните гори във вододайните зони в България играят огромна роля в регулирането на водоснабдяването – намаляват дъждовния отток и намаляване на замърсителите в валежите, преди да достигнат местните водоизточници.

Горите действат като гъба, попивайки валежите и освобождавайки ги по време на суша – регулирайки водния поток. Скорошни изследвания свързват обезлесяването с промените в регионалните модели на валежите.

Отделно България е богата на земеделски земи и дърветата помагат за защита на почвата и регулиране на водата за селските стопанства.

„Защитата на вековните гори и правилното стопанисване на горските екосистеми изисква максимално гражданско участие, пълна прозрачност и независими лесовъди, които да управляват тези все по-важни за бъдещето ни процеси!“, категоричен е Александър Дунчев. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments