Александър Дунчев: Все още има шанс да бъдат спасени от изсичане и застрояване заменените 20 000 декара гори в България

1
261
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Facebook

Бившият директор на Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ и бивш народен представител Александър Дунчев съобщи в социалната мрежа Facebook, че започва рубриката „Има ли как и има ли кой?“. Идеята му е чрез нея гражданите и журналистите да могат да се въоръжат с конкретни въпроси към кандидатите за депутати по природозащитни политики, които са от голям обществен интерес

Така Дунчев днес е на посещение в село Герман до Панчаревското езеро. Там има все още неизсечени и незастроени две борови гори, които са на площ от близо 100 декара. По тяхна жалба през 2014 година те са били определени от Европейската комисия /ЕК/ като част от незаконните заменки на над 20 000 декара държавни гори в цяла България

Дунчев съобщи още, че през 2019 година от „Зелени закони“ са изчислили, че от заменките само на тези 2 гори държавата е загубила 30 милиона лева в полза на строителните фирми „МИКС-ПС ООД“ и „Инвест строй 7“ ЕООД. 

„От 2019 г. се борим да накараме държавата да оцени коректно тази загуба и да си прибере или 30-те млн. лв., или да разтрогне заменките, като вкарахме и закон за разваляне на заменките, но без резултат. В това време, частните фирми узаконяват една по една повечето заменки в съда. С случая двете частни строителни фирми осъждат държавата с аргументите, че не били „търговски предприятия“ (пълна лъжа) и че пазарните оценки (които и така са десетократно занижени от МЗм!!) не са направени от независим оценител, а от фирма на МЗм (това е реален проблем, за който алармираме от 2018 г.)“, съобщи още Дунчев. 

Според него все още има шанс да бъдат спасени от изсичане и застрояване както тези борови гори над Герман, така и останалите 20 000 дка, но в НС трябва да влезнат депутати, които могат да отговорят на следните въпроси:

1. Ще настоявате ли НС да запази забраната за застрояване на заменени гори в Закона за горите от 2011 г., дори съдът да узакони всички заменки поради спорни действия на Министерство на земеделието?

2. Ще настоявате ли НС да приеме правила в ЗГ за разтрогване на всички заменки на гори с оглед риска да бъдат узаконени от съда поради спорни действия на МЗм?

3. Ще накарате ли МЗм да изготви нови реални независими пазарни оценки на всички заменки, при пълна прозрачност и по методики, които използват банковите институции, което да докаже, че заменките са кражба на над 1 милиард лева, както изчислихме от „Зелени Закони“ още 2019 г., и да бъдат разтрогнати веднъж за винаги?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Илия Георгиев
Илия Георгиев
1 година по-рано

Отново добра идея (решаването на болния проблем със „заменките“ на гори), съпроводена с утопичен ПР. Имаха цялата власт и вместо Киро чрез земеделския некадърник да уволнят и да дадат под съд поредните автори на занижени оценки от подведомственото им „Агролеспроект“, те наеха външни лица да оборват в Съда, тъй да се каже „собствените“ им оценки.
А сега отново с трици маймуни ще ловим. Е, с евтин ПР няма да стане.