Няма масова чистка в българските министерства, заяви председателят на Стратегическия съвет при президента Александър Маринов в ефира на „NOVA“.
„Има хора от бившето управление – бивш заместник-министър беше назначен за министър, заместник-министри остават. Мнозина ще си отидат и това е разбираемо, тъй като е ясно, че става въпрос за съвършено различен стил на политика, модел, цели.“, уточни той.
Маринов направи коментар и за уволнението на ръководителката на Агенцията по инвестициите – той не знаел дали е било показно и грубо, но според него не е бил моментът за излишна куртоазия. И даде пример какво според него представлява една „чистка“:
„Преди години в Грузия за 24 часа беше уволнен и преназначен частично целия състав на МВР. Разбира се, тогава имаше причини и препоръки заради огромната корупция. В България масови чистки няма. Има хора от бившето управление – бивш зам.-министър беше назначен за министър, зам.-министри остават. Мнозина ще си отидат и това е разбираемо, тъй като е ясно, че става въпрос за съвършено различен стил на политика, модел, цели. На повечето места, когато става въпрос за ръководни позиции, се изхожда от конкретни професионални аргументи, свързани с постиганите резултати. Така е в МВР, така е и на други места, въпреки, че се търсят разни измислени обяснения защо е отстранен този и онзи.“
Александър Маринов смята, че има достатъчно информация за нередности във вътрешното министерство и на тази база има основание за въпроси към бившия директор на Инспектората. По думите му и двете рокади в МВР са на служители, които са на пенсионна възраст. Според него, когато става дума за администрация, понятието „лична лоялност“ е неправилно. Единственият критерий е професионализъм и постигнати резултати, изтъкна той и добави, че добре знаем, че на много места у нас са допускани сериозни пропуски и трябва да се носи сериозна отговорност.
Маринов разкри, че са получавани множество сигнали за чадър от полицията. Той допълни, че има примери, но не може да ги изнесе в медийното пространство.
„Президентът не е любител на демонстрациите и ефектните жестове. Вярно е, че от гледна точка на професионалния бекграунд има голямо многообразие. Но не това е било водещото съображение. Изначало идеята беше да бъдат поставени ясни цели и да се разчита на качествата и опита да се постигнат. Оказа се, че когато се формулират такива ясни и конкретни цели, те могат да бъдат осъществявани от хора с различни политически или идейни възгледи, но способни да се обединят. Тук можем да търсим знак или поука, че това не е невъзможно и в един редовен парламент“, заяви Маринов за служебния кабинет.