От днес до 11 август варненци и гостите на града могат да разгледат щандовете на 57 издателства, да присъстват на литературни четения, срещи с автори и премиери на хитови заглавия.
Благомир Коцев присъства и на откриването на фотоизложбата „Ледовете на Антарктика“. Кадрите са заснети по време на 32-рата експедиция на Българския антарктически институт.
„Алеята на книгата“ е едно от най-важните събития в културния календар на Варна и се радвам, че можем да бъдем негови домакини. Градът ни има традиции в популяризирането на литературното творчество. Именно във Варна на 28 юли през далечната 1927 година се е провело първото в България подобно изложение, организирано от книжари и учители, а целта е същата, каквато има и настоящият формат на събитието – да насърчи интереса към четенето.
Това каза кметът Благомир Коцев по време на официалното откриване на 15-ото издание на „Алея на книгата“. Това е най-голямото пътуващо изложение за книги, в което тази година участват 57 български издателства, 10 от които са варненски. Събитието се осъществява с подкрепата на Община Варна.
От днес до 11 август варненци и гостите на града могат да открият на щандовете десетки хитови заглавия, да присъстват на срещи с автори, преводачи и издатели, на литературни четения и представяния на нови книги.
Събитието е начин да доведем може би най-важния артефакт в историята на човечеството – книгата, до ежедневието на варненци. Книгите отново са при нас в своята обемност и ние много държим на тяхното присъствие именно в обем, за да ни припомнят, че общуването със знанието трябва да бъде вникване. Трябва да срещаме съпротивата на плътта на книгата, за да можем да вникнем в нея. Този подход да ни накара да разбираме по-същностно и по-дълбоко това, което пише в книгите, каза по време на официалното откриване заместник-кметът по образованието и културата Павел Попов.
По-късно Благомир Коцев и Павел Попов разгледаха изложбата „Ледовете на Антарктика“, която е част от проекта „Антарктика в нови измерения“. Автор на фотографиите е Марина Великова.
Експозицията включва кадри от Ледения континент, като изживяването е допълнително подсилено от възможността чрез QR код се чуят автентични звуци, записани на Антарктика. Снимките в изложбата са направени по време на 32-рата експедиция на Българския антарктически институт, ръководена от проф. Христо Пимпирев.
Изложбата представя пейзажи от ледения континент и кадри, запечатали дейността на българските учени по време на експедицията. Събитието се осъществява със съдействието на ВВМУ „Н. Вапцаров“ и Община Варна.