
Институции са отказали многократно достъп до информация на депутата Стела Николова, която е поискала да получи документи, договори и официални отговори за сделка с „Холдинг Варна“ на ТИМ за крайбрежната зона „Алея Първа“ в морската ни столица. Случаят придобива нови измерения, след като Николова публично разкри, че Българската агенция за инвестиции /БАИ/ е потвърдила пред нея, че инвестицията, задължителна по договора, подписан през 2009 г. между държавата и „Холдинг Варна“, е трябвало да бъде реализирана в срок до 3 години. Въпреки това, към днешна дата инвестицията не е направена нито в пълния си размер, нито в установения срок, твърди политикът. Институциите не развалят договора с ТИМ, но явно за ТИМ важат други закони.
Припомняме, че ТИМ е неформалното название на варненската икономическа група, която притежава десетки дружества с различни сфери на дейност. Името на групата идва от думата „отбор“ на английски, но се говори, че произлиза и от първите букви на имената на тримата партньори – Тихомир, Иво, Марин. Затова, когато стане въпрос за някое дружество от групата, се обобщава като ТИМ.
Според договор, подписан на 15 юни 2009 г. и който журналист на Искра.бг видя, „Холдинг Варна“, свързван с ТИМ, е трябвало да вложи 73 млн. лева, но по данни на БАИ реално са инвестирани около 45 млн. лева, предимно в брегоукрепване и паркинг. Сделката включва 118 декара крайбрежна земя, продадени за около 11 млн. лева, а като мотив се е използвал специалният им статут на „инвеститор клас А“. В документа е записано:
„Видът на инвестицията, обективирана в инвестиционния план, и сертифицирана като първокласна от Българска агенция за инвестиции /БАИ/, е за придобиване на дълготрайни материални активи с цел изграждането на комплекс за предоставяне на широк кръг от обществени услуги, свързани с лечение, възстановяване и рехабилитация; квалификация на кадри за нуждите на туризма; организиране на местни и международни научни и бизнес презентации, семинари, симпозиуми и конгреси; предоставяне на условия за развитие на хидрологията и хидроложките проучвания на черноморското крайбрежие; информационни услуги; развитие на морските спортове и – туризма, а общият й размер възлиза на 73 100 000 лв. /седемдесет и три милиона и сто хиляди лева/.“
Според Николова статутът на ТИМ „отдавна е изгубен“, а институциите не предприемат никакви действия за прекратяване на договора, въпреки че това е възможно. Тя коментира във видео, споделено в социалните мрежи:
„При положение, че всички държавни институции, включително и Българска агенция по инвестиции отново ми отказаха да ми предоставят договора, но на мен вече ми го предоставиха „Зелено движение“ и аз го имам, ама те не знаят. Сега исках от тях информация да ми дадат инвестиционния проект, за да разбера в какъв срок е трябвало да бъде направена инвестицията за „Алея Първа“. И в много мил отговор от Българска агенция по инвестиции в последния възможен ден на срока ми отговориха, че нищо няма да ми предоставят като документи, но все пак ми отговарят, че по правилника на Закона за насърчаване на инвестициите, в инвестиционния план се включва график за изпълнение за срок от 3 години.
Я да видим – че то от 2009 години, откогато е продажбата на тези имоти от държавата на ТИМ, са минали много пъти по 3 години. Всъщност ТИМ са вложили 45 милиона до този момент, а е трябвало да вложат 73 милиона. И я да видим какво пише в този договор, дето никой не искаше да ми го дава:
„В случай, че инвеститорът не изпълни задълженията си по отношение на реализиране на инвестицията в размера и срока й, в срок определен от Българска агенция на инвестициите, продавачът има право да развали настоящия Договор за покупко-продажба на недвижими имоти – частна държавна собственост.“
Според отговор на БАИ до Николова инвестициите на ТИМ в „Алея Първа“ са следните:
„Според предвидените мерки по Закона за насърчаване на инвестициите, на 15.06.2009 г. „Холдинг Варна“ АД с Договор за покупко-продажба е придобил пет поземлени имота в крайбрежната зона. По проекта са реализирани укрепителни дейности, като е изградено противоерозионно укрепване. С протокол от 24.09.2013 г „Дирекцията аз национален строителен контрол“ е издала разрешение аз ползване на съоръжението. Укрепителното съоръжение обхваща скат с дължина 1100 м. и височина 30 метра. Противоерозионното укрепване на стойност над 20 милиона лева се финансира от „Холдинг Варна“. В рамките на проекта е възстановена панорамната алея като е изградена нова канализация за отвеждане на дъждовни води, ново алейно осветление, три спортни площадки с фитнес уреди на открито, кътове за отдих и озеленяване. Реализирана е инициативата на спортната общественост като са поставени знаци, отбелязващи участието на варненските спортисти в Олимпийските игри. Алеята е открита на 09.05.2013 г. Общият размер на инвестицията е в размер на 45 790 151 лева.“
Асансьор за милиони без разрешение – подарък за Община Варна?
Извън договореното, в началото на годината „Холдинг Варна“ на ТИМ представи пред медиите визуализации за изграждане на панорамен асансьор, Конгресен център с хотел и други постройки /всичките с хотели/, без да притежава валидни разрешения за всички от тях, твърди Николова. Идеята асансьорът да бъде „подарен“ на общината буди тревога у нея:
„Това ще изисква охрана, поддръжка, персонал… А никой не пита Община Варна дали иска този подарък.“
В момента холдингът на ТИМ съдил Общината за мълчалив отказ по въпрос за асансьора. А публичното представяне на проекта е сведено до брифинг, без обществено обсъждане – практика, която според Николова, противоречи на елементарната прозрачност за проекти от обществен интерес.

Областната управа във Варна „пази имиджа“ на компанията на ТИМ?
Най-фрапиращият момент според Николова е отказът на областната управителка на Варна Андрияна Андреева да ѝ предостави договори по случая. Припомняме, че още през февруари депутатката отбеляза в социалната мрежа:
„Поисках да ми бъдат предоставени копия на разрешенията за строеж и проектите на база, на които са издадени заповедите на областния управител за стартиране на проекта на „Холдинг Варна“ на Крайбрежната алея. От Областна администрация ми изпратиха двете заповеди на областния управител, които не съм искала и са на сайта на Областна администрация. Продължавам да търся проекта, по който в момента се строи на Крайбрежната алея. Информираха ме, че в Община Варна няма такъв. Отново ще пусна искане за предоставяне на информация до Областна администрация.“

Стела Николова сподели пред журналист на Искра.бг: „Областният управител ми отказа /бел ред. – инвестиционния план/ и твърдеше, че искам документи по Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/, а всъщност аз не исках документи по ЗДОИ, а по член 139 от правилника на Народното събрание, който казва, че всички държавни институции и общински дължат на народните представители, всякакво съдействие, всякакви документи и всякаква информация. Но за госпожа Андреева е по-важно да пази имиджа на „Холдинг Варна“, които тя попитала дали може да ми предостави тази информация и те й казали, че не желаят, защото били на публична компания, която била на борсата и можело да се отрази зле.“
От БАИ пишат в отговор към Николова: „От „Холдинг Варна“ АД е постъпил отговор, входиран в деловодството на БАИ с вх. No БАИ-КР-10-114/21.03.2025 г., с който на основание чл. 37, ал. 1, т. 2 от ЗДОИ, е деклариран изричен отказ за предоставяне на достъп до исканата информация. В становището на Дружеството са изложени мотиви, че искането не е подкрепено с каквито и да е доказателства, сочещи за наличие на надделяващ обществен интерес по смисъла на пар. ,1 .т 6 от ДР на ЗДОИ; исканата информация засяга интересите на дружеството, представлява търговска тайна и би могла да доведе до нелоялна конкуренция между търговци; тъй като представляваното дружество е публично и акциите му се тьргуват на официалния сегмент на Българската фондова борса /БФБ/, то предоставянето на исканата информация създава възможност да бъде използвана за манипулиране на пазара на финансови инструменти и от там до пазарна злоупотреба, което е нарушение на правото на ЕС-Регламент (ЕС) No 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16.04.2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба).
С оглед гореизложеното, исканата от Вас информация, касаеща инвестиционния план, приложен към договора за покупко-продажба на недвижими имоти от Областна администрация – Варна, не може да Ви бъде предоставена.“
„За мен това е абсурд – държавна институция се отчита пред частен инвеститор. А договорът е между държавата и инвеститора“, коментира Николова по този повод.
Но въпреки това във въпросния отговор на БАИ ясно е посочено:
„Към датата на издаване на сертификат за инвестиция първи клас No A-063/14.08.2007 г. на „Холдинг Варна“ АД, действаща е редакцията на Закона за насърчаване на инвестициите (ДВ, бр. 86 от 24.10.2006 г.). Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗНИ (ДВ, бр. 86 от 24.10.2006 г.), по реда на този закон се насърчават инвестициите за придобиване на дълготрайни активи с цел създаване на ново или разширяване или модернизация на съществуващо производство на стоки и/или услуги, които създават работни места, и срокът за реализация на инвестициите е до три години.
Съгласно чл. 3 от Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите (ППЗНИ) (отм.) (Редакция към ДВ, бр. 79 от 29.09.2006 г.), инвестицията се приема за реализирана при изпълнение на инвестиционния план. Съгласно чл. 9, т. 1 от ППЗНИ (отм.), в инвестиционния план се включва график за изпълнение за срок 3 години.“
Опитите ѝ да получи документи по член 139 от Правилника на Народното събрание, който задължава институциите да съдействат на депутатите, също удрят на камък. Дори отговор от секретар на Министерския съвет гласи, че не било сигурно дали по този член се дължи предоставяне на документи, споделя още депутатът.
Пълно институционално затъмнение
„Това е като омерта – пълна тишина от всички страни“, казва Николова и пита: „Ако на народен представител отказват документи, какво остава за обикновен гражданин?“
Според нея, държавата умишлено прикрива нарушенията и неизпълнението на задълженията от страна на „Холдинг Варна“ на ТИМ, с което застрашава обществения интерес и нарушава принципите на прозрачност, върховенство на закона и равнопоставеност на инвеститорите. Същевременно продължава борбата й да получи инвестиционния проект на ТИМ.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Доста тенденциозно написано, вероятно политическа поръчка. Проектът Алея първа е много добър за града, защото ще даде европейски облик, ще се разкарат бараките и ужасяващите гледки на мизерия. Така че дано се реализира по-скоро!
ПП сте много зле. Половината град е като сметище, разруха и помия навсякъде, но наша Стелка се мъчи евтин ПР да си направи за сметка на ТИМ и то точно за крайбрежната. Много жалко, в смисъл на pathetic. Аз пък чакам с нетърпение на мястото на вмирисания гьол да се появи модерно спа, да се отделят пешеходци от коли, да има лесен достъп за количка от Морската. На ПП като не им харесва, да си стоят на Хоризонт. А впрочем, Стелчето защо пропуска темата за учителските синдикати и Коцев?!