„Amazon“ се насочва към 10000 групи за фалшиви отзиви във Facebook

0
29
Амазон.
Източник: Пиксабей

„Amazon“ предприема съдебни действия срещу администраторите на повече от 10000 групи във Facebook, научи „BBC“. В съобщението се казва, че групите генерират фалшиви отзиви на пазарите на „Amazon“ в САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Испания и Япония.

Технологичният гигант заяви, че Facebook групите предлагат пари или безплатни стоки в замяна на мнения, които да се публикуват в „Amazon“. Една от групите, премахната по-рано тази година от компанията майка на Facebook Meta, имаше 43 000 членове. Тя се наричаше „“Amazon“ Product Review“ – „Ревюта на продукти от „Amazon““.

А ето и схемата: След като хората в групата са закупили избрани продукти и са оставили своите отзиви, администраторите им възстановяват сумата. В групата бяха включени широка гама стоки, включително стереоуредби за автомобили и стативи за фотоапарати.

Големият брой отзиви, особено положителните, повишават видимостта на продавачите в платформите на „Amazon“ – както и ги поставят по-високо в резултатите от търсачките. Продавачите на „Amazon“ могат законно да плащат за услуги, които обещават да повишат рейтингите им онлайн, без непременно да знаят, че това ще бъде извършено под формата на фалшиви отзиви.

„Възстановяване след преглед“

Администраторите на групата са прикрили ключови фрази, които иначе биха били маркирани от автоматизираните инструменти на Meta, предназначени да търсят нарушаване на правилата, изтъкна „Amazon“. Един споделен пример беше публикация във Facebook, предлагаща „R*fnd Aftr R*vew“ (възстановяване след преглед).

Около половината от групите бяха свалени от Meta, след като бяха докладвани от „Amazon“. Компанията обаче коментира пред „BBC“, че администраторите на всички тях са били набелязани. Дхармеш Мехта, вицепрезидент на „Amazon“ за продажба на партньорски услуги, заяви:

„Проактивните правни действия, насочени към лошите участници, са един от многото начини, по които защитаваме клиентите, като държим лошите участници отговорни.“

Съдебният иск е заведен в съд във Вашингтон Кинг Каунти, близо до централата на „Amazon“ в Сиатъл. А Meta написа в свое изявление:

„Групи, които търсят или насърчават фалшиви отзиви, нарушават нашите политики и се премахват. Ние работим с „Amazon“ по този въпрос и ще продължим да си партнираме в цялата индустрия, за да се справим със спама и фалшивите отзиви.“

По-рано тази година „Amazon“ преследва 4 компании, обвинени в умишлено наводняване на платформата й за пазаруване с фалшиви отзиви. Съгласно новите предложения, които в момента се разглеждат в Обединеното кралство, ще стане незаконно да се плаща на някого да пише или хоства фалшиви отзиви.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments