Технологичният гигант „Amazon“ забрани на полицията да използва неговия софтуер за лицево разпознаване в продължение на една година. Това се случи, след като защитниците на гражданските права изразиха опасения относно потенциалните расови пристрастия в технологията за проследяване, съобщи „BBC“.
Тази седмица “IBM“ също заяви, че ще спре да предлага своя софтуер за разпознаване на лица с цел „масово проследяване или расово профилиране“. Решенията дойдоха в резултат на нарастващия натиск върху компаниите да изразят позиция за смъртта на Джордж Флойд, който почина по време на полицейски арест. От „Amazon“ заявиха, че наложената от тях забрана за използване на програмата им трябва да принуди американските законодатели да приемат законодателство, което да регулира начина на използване на технологията. От „Amazon“ заявиха:
„Ние защитаваме идеята, че правителствата трябва да въведат по-строги разпоредби за управление на етичното използване на технологиите за разпознаване на лица. В последните дни Конгресът изглежда готов да приеме това предизвикателство.“
Компанията обаче заяви, че все пак ще позволи на организациите, занимаващи се с разследване на трафик на хора, да използват технологията. Подобно на други продукти за разпознаване на лица, този на „Amazon“ използва изкуствен интелект за много бързо сравняване на снимка от мобилния телефон на полицай например, като я сравнява със снимки, съхранявани в полицейски бази данни, които съдържат стотици хиляди снимки.
Технологията за разпознаване на лица е критикувана от известно време заради потенциалните пристрастия, тъй като проучванията показват, че повечето алгоритми са по-склонни да идентифицират погрешно лицата на чернокожите и хора от други малцинства, в сравнение с тези на белите хора. В миналото гигантът е защитавал своя софтуер, наречен „Rekognition“ при обвиненията в пристрастие, като същевременно продължава да го предлага на правоохранителните органи.
Смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, който почина по време на арест, отново поради същите опасения, затова полицейските методи на работа и използването този тип технологии в момента са подложени на щателно разследване.
По-рано тази седмица „IBM“ заяви, че вече няма да предлага технологията си за разпознаване на лица, тъй като продуктът им трябва да бъдат тестван „за пристрастия„.
Призиви към законодателите
През последните месеци Конгресът разглежда възможните промени в законодателството, касаещо подобни технологии, тъй като законодателите, компаниите и активистите за граждански свободи призовават за по-строго регулиране на тези софтуери.
В понеделник демократите внесоха законопроект за реформа на полицията, който ще забранява на федералните правоприлагащи органи да използват технология за лицево разпознаване в реално време, но някои активисти заявиха, че мярката няма да е достатъчно ефективна.
Американският съюз за граждански свободи заяви, че използването на програма за лицево разпознаване, вградена в полицейските камери трябва да бъде забранено, както и че финансирането на полицейските управления трябва да бъде орязано.