Амазония принадлежи само на нас, обяви президентът на Бразилия

0
310
Жаир Болсонаро пред Генералната асамблея на ООН. Снимка: UN Photo
Жаир Болсонаро. Снимка: UN Photo, Архив

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро настоя, че бразилските райони на тропическите гори на Амазония са суверенна територия и няма да търпи външна намеса там.

Природозащитниците обвиняват Болсонаро и неговото правителство, че си затварят очите за действията на земеделските стопани и дърводобивните компании, които разчистват територии в Амазония, като ускоряват обезлесяването.

В обръщение пред ООН в Ню Йорк Болсонаро заяви, че е „заблуда“ да се описва Амазония като наследство на човечеството и е „погрешно схващане“, че тези гори са белите дробове на света.

Бразилия – дом на повече от половината тропически гори на Амазония – отбеляза значително увеличение на броя на пожарите през 2019 г., според американската космическа агенция Nasa.

Природозащитниците твърдят, че крайнодесните политики на Болсонаро са довели до увеличаване на пожарите през тази година, и че той насърчава земеделието и дърводобива като разчиства големи площи от тропическите гори след избирането му миналия октомври.

Изказвайки се пред Генералната асамблея на ООН, Болсонаро критикува това, което определи като сензационна журналистика в международните медии.

„Използвайки и прибягвайки до тези заблуди, някои държави, вместо да помагат … се държат неуважително и с колониален дух“, каза той.

„Те дори поставиха под въпрос онова, което ние считаме за най-свещена ценност, нашият суверенитет.“

Болсонаро се изказа ден след страстна реч на шведската тийнейджърка и природозащитничка Грета Тунберг, която обвини световните лидери, че предават бъдещето на младите хора в полза на това, което тя определи като „приказки за вечен икономически растеж“.

Бразилският президент защити и отношението на правителството към коренното население, като каза, че мнозина подкрепят политиката му.

„Някои хора, както в Бразилия, така и извън нея … настояват да се отнасяме и да държим нашите индианци, сякаш са истински пещерни хора“, каза той.

Повече от 800 000 местни жители живеят в 450 разграничени коренни територии в цяла Бразилия, което е около 12% от общата територия на страната. Повечето са разположени в района на Амазония, а някои групи все още живеят напълно изолирани и без контакт с външния свят.

Болсонаро, който встъпи в длъжност през януари, многократно е поставял под въпрос дали тези разграничени територии – които са залегнали в бразилската конституция – трябва да продължат да съществуват, аргументирайки се, че техният размер е непропорционален на броя на коренното население, живеещо там. Президентът иска да отвори тези райони за добив на полезни изкопаеми и дървесина, както и за земеделие – политика, която му носи критики както в страната, така и в чужбина.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments