Амбициозен стратегически проект: Създаване на нов търговски коридор – Азия–Варна–Шумен–Разград–Русе–Централна Европа

1
1041
Пристанище
Снимка: Pixabay

В Североизточен и Северен централен райони на България се изготви амбициозен и иновационен индустриален проект, създаващ нов логистичен коридор – Азия–Варна–Шумен–Разград–Русе–Централна Европа. Целта е тези райони да са част от тази инвестиция за ускорено развитие на областите – Варна, Бургас, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Русе.

Зам.-областният управител на Варна Александър Николов коментира специално за Искра.бг – „Българския логистичен коридор–EU Gateway” на СНЦ “Клъстер Черноморска Икономическа Зона“ /КЧИЗ/:

„Това е една стратегическа инвестиция за развитието на Североизточния и Черноморския район. Те ще станат част от един голям логистичен коридор, а отделните индустриални зони следва да се допълват спрямо спецификата на съответните области. В проекта се планира и изграждането на Европейски Експо център във Фериботния комплекс-Варна. Всички области по този начин ще имат изнесен Експо център, където да се осъществяват сделки с купувачи и инвеститори.“

На 17 април беше проведено заседание на междуведомствената комисия за ускореното икономическо развитие. На тази среща беше избрано ръководство и председател на комисията – д-р инж. Дойчин Ников, а зам.-председател – Александър Николов. В междуведомствената работната група участваха представители на министерствата, на комисии в Народно събрание /НС/, държавни инстанции, областни администрации, пристанища, официални гости от България и чужбина, експерти от СНЦ КЧИЗ, от СНЦ “Бъдеще за Варна” и от други НПО-та. До края на този месец се предвижда да се проведе отново работна среща в Шумен. Зам.-областният на Варна сподели:

„На тази среща ще се разгледа и пълният капитален ремонт на Аспаруховия мост, актуализиране на възможността на бъдещата магистрала „Черно море“ и изграждането на втория мост край морската столица. Категорично беше подчертано на предните форуми, че финансирането ще се търси от европейските фондове с директно кандидатстване в Брюксел. След последната срещата беше сформирана междуведомствена работна група за ускорено икономическо развитие на Черноморската икономическа зона, която следва да работи за подготовка и реализиране на проекта.“

„Работните групи по области ще включат и бизнеса, за да може да се предоставят необходимите детайли и да се работи с хората, които реално ще ползват индустриалните зони. Предполагаме, че от тях ще дойдат най-добрите идеи или корекции по нашите предложения, които те ще направят според техния опит. От нас зависи да заработят работните групи и междуведомствената група на Клъстера, които са в пряк контакт с Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/. Така ще успеем да защитим идеята и да стартираме проектните дейности. От този мащабен проект е важно да се разбере на какво може да се стъпи първоначално и да се стартира поетапно неговото развитие, за да може да се финансира и реализира“, категоричен е Николов.

По думите му целта е да има икономическа свързаност по логистиката с търговските пътища на централна Европа и Азия. В рамките на проекта се планира, изграждането на модерни индустриални паркове в областите Варна, Добрич, Разград, Русе и Бургас. Според него тези зони ще се допълват целево и по този начин няма да се препокриват и да се конкурират.

Александър Николов посочи, че Европейският Експо Център във Варна за внос и износ е предвиден да бъде многофункционален и всеобхватен международен изложбен център с най-висок стандарт в областта. По думите му комплексът ще бъде със съвременна архитектура, която перфектно ще съчетава хай-тек, интелигентно управление и екологична загриженост към природата. Предвидената площ е от 5 милиона кв/м за привличане на мащабни инвестиции в Черноморска икономическа зона.

Амбицията на този мащабен проект е да се пренасочи през България част от съществуващите и бъдещите международните търговски потоци: Азия-Близкия Изток-Централна и Източна Европа.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Данаил Стойчев - Хърст
Данаил Стойчев - Хърст
2 години по-рано

Пожелавам успех на проекта! Всъщност това беше една отдавна лансирана по медиите моя идея, за възстановяване на т.нар. „Кавказки път на коприната“. Ето ви линк към поста ми в БМПС: https://www.facebook.com/plamen.nunev/posts/4782576991783679