Американците са затънали в дългове по кредитни карти. Сега наемателите и бедните хора изпадат

0
78
Лихви по кредити
Лихви по кредити. Снимка: Pixabay

Макар че икономиката на САЩ като цяло е в добро положение, част от американците изчерпаха спестяванията си и увеличиха салдата по кредитните си карти, след като повече от 2 години се бориха с инфлацията, пише „Асошиейтед прес“.

Експертите се опасяват, че представителите на тези групи – предимно американци с ниски и средни доходи, които обикновено са наематели – изостават с дълговете си и могат да се сблъскат с по-нататъшно влошаване на финансовото си състояние през следващата година, особено тези, които наскоро са възобновили изплащането на студентски заеми.

„В момента икономиката на САЩ се развива по-добре, отколкото повечето прогнозни специалисти очакваха преди година, до голяма степен благодарение на устойчивия потребител“, пише Шернет Маклауд, икономист в TD Economics, в доклад, публикуван в сряда. Той допълва:

„Напоследък обаче тези разходи все повече се финансират с кредитни карти.“

През третото тримесечие на 2023 г. американците държаха над 1,05 трилиона долара по кредитните си карти, което е рекорд и число, което със сигурност ще нарасне, след като Федералната корпорация за застраховане на депозитите публикува данните за четвъртото тримесечие следващия месец. Неотдавнашен доклад на компанията за кредитен рейтинг Moody’s показа, че процентът на просрочените задължения по кредитни карти и процентът на отписаните кредити, или процентът на кредитите, които според банката никога няма да бъдат изплатени, сега са доста над нивата си от 2019 г. и се очаква да продължат да се покачват. Тези тревожни показатели съвпадат със средния лихвен процент по банкова кредитна карта от около 21,5%, който е най-високият, откакто Федералният резерв е започнал да следи данните през 1994 г.

„Като цяло потребителите са стабилни в областта на кредитирането. Реалността обаче е такава, че започват да се наблюдават някои съществени признаци на стрес“, изтъкна Силвио Таварес, президент и главен изпълнителен директор на VantageScore, една от двете основни системи за кредитен скоринг в страната.

Повечето анализи на финансовото здраве на американците обикновено разказват за два вида потребители. От едната страна са около две трети от американците, които притежават жилища, и тези, които са инвестирали на фондовия пазар и са се справили значително добре. Като цяло те имат необходимата спестовна възглавница, за да издържат на високата инфлация. Процентът на просрочията при еднофамилните жилища остава на почти исторически ниски нива, а цените на жилищата продължават да се покачват. Но за останалата част от Америка нещата изглеждат тежки. Ето какво сподели в свое интервю Уорън Корнфелд, старши вицепрезидент в Moody’s:

„Имате тези забележими запаси от потребители – предимно наематели със средни и по-ниски доходи, които не са се възползвали от ефекта на богатството от по-високите цени на жилищата и акциите – които изпитват финансово напрежение и това повишава тези нива на просрочие. Те са били много силно засегнати от инфлацията.“

Корнфелд, който е съавтор на доклад от миналата седмица, посветен на покачващите се нива на просрочените задължения, очаква те да продължат да се покачват и през тази година.

Финансовото здраве на потребителите може да изиграе голяма роля в изборите през 2024 г. Президентът Джо Байдън се кандидатира отчасти благодарение на усилията си да намали разходите на американските семейства. Републиканците възразяват, че Байдън е виновен за по-високите разходи. Един от начините да се прецени това раздвоение на американската икономика е като се разгледат резултатите на някои големи компании за кредитни карти. Клиентите на Capital One, Discover Financial и Synchrony в миналото са били хора с по-нисък кредитен рейтинг, докато American Express обикновено обслужва най-богатите и заможните.

В Synchrony Bank, най-големият издател на кобрандирани кредитни карти на дребно, процентът на необслужваните кредити скочи от 3,5% на 5,6% за една година. Същевременно около 4,7% от клиентите на Synchrony просрочват сметките си с 30 или повече дни, което също е повече в сравнение с преди година.

Клиентите на Discover носят салда по кредитните си карти на стойност 102 млрд. долара, което е с 13% повече в сравнение с предходната година. Същевременно процентът на необслужваните кредити и процентът на 30-дневните просрочия са се повишили. Ръководителите изтъкват, че виждат влиянието на инфлацията.

„Помислете за потребител, който печели 50 000 долара годишно“, каза Джон Грийн, главен финансов директор на Discover, на инвеститорска конференция през декември, и продължи:

„Когато инфлацията изпреварва ръста на заплатата ви, те правят избор по отношение на това какво ще похарчат, каква сметка ще платят и какво откровено ще сложат на масата си.“

Инфлацията достигна своя връх от 9,1% през юни 2022 г., а сега е малко над 3%. Но разходите за много стоки и услуги остават повишени. Хляб, който е струвал 1,54 долара през декември 2020 г., е струвал 2,02 долара в края на миналата година, а галон бензин е поскъпнал от средно 2,17 долара до 3,29 долара за същия период, според Бюрото за трудова статистика.

Особено силно са засегнати наемателите. Средният наем за имот с до две спални е скочил от 1424 долара в края на 2020 г. на 1713 долара в края на миналата година, според сайта realtor.com.

Таварес от VantageScore се тревожи, че неотдавнашното повторно въвеждане на плащанията по студентски заеми може да повлияе по-силно на способността на тези клиенти да изплащат дълговете си. Той потвърждава:

„Хората се борят да плащат тези задължения, които не им се е налагало да плащат от три години, и това удря точно демографията, за която говорим тук: по-младите хора, по-малко заможните хора.“

American Express (AmEx) също отбеляза увеличение на таксите и просрочията през изминалата година, но не толкова, колкото конкурентите му. Исторически компанията се е грижила за клиенти с по-висок кредитен рейтинг, които изплащат картите си в края на всеки месец. Но дори клиентите на AmEx вече носят баланс по-редовно. Нетният процент на изплащане на AmEx през последното тримесечие беше 2%, спрямо 1,2% година по-рано.

В средата на спектъра са JPMorgan Chase и Bank of America, две гигантски банки с големи портфейли от клиенти. Техните кредитни показатели са се повишили само умерено, вероятно защото клиентите на банките управляват набор от нива на доходи и кредитни резултати. Но и двете банки отделят повече пари, за да покрият потенциални загуби по заеми, най-вече поради портфейлите си от кредитни карти.

Малко вероятно е американците да видят някакво облекчение от банките или лихвените проценти в скоро време, което би им позволило да рефинансират тези дългове с високи лихви. Федералният резерв сигнализира в сряда, че първото намаление на лихвените проценти е вероятно след месеци. Освен това лихвените проценти по кредитните карти обикновено са изключително високи в сравнение с това, което Фед таксува за заеми.

Освен това докладите за настроенията в банковата индустрия показват, че банките са по-консервативни при отпускането на заеми, което означава, че ще бъде по-малко вероятно тези американци да могат да рефинансират високите си сметки по кредитни карти в заеми с по-ниска лихва.

Икономистите в момента смятат, че финансовото напрежение, изпитвано от тези американци с по-ниски доходи, няма да се разпространи широко в по-широката икономика, поне в момента. Но икономисти и експерти виждат тези нарастващи просрочия като един от нарастващите рискове за икономиката през тази година, особено ако студентските заеми станат твърде тежки за по-младите, обременени с дългове американци.

„Увеличаващите се просрочия, въпреки че изискват наблюдение, не са съвсем тревожни звънци“, пише Маклауд от TD Economics в своя доклад.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments