В началото на 2020 г. пазарът на труда в САЩ започна да се развива по-добре, отколкото прогнозираха експертите, като през януари се отвориха много нови работни места, съобщава “Businessinsider”. За 112-и пореден месец икономиката на страната бележи подем, допълва още изданието.
Според местния статистически институт в петък са създадени 225 000 свободни позиции на фона на прогнозираните от икономистите 164 000. Коефициентът на безработица от своя страна нарасна до 3,6%, като все още е близо до най-ниското си ниво, отчитано от 50 години насам.
Средното заплащане на час също е нараснало с 3.1% спрямо предходната година. За сравнение през декември 2019 г. коефициентът за часовият хонорар беше 2.9%.
Въпреки че растежът на заплатите продължава да изпреварва инфлацията, той се движи под темповете, на които икономистите се надяват. Сред целите на експертите е още безработицата да достигне своя исторически минимум.
Икономическият доклад за януари включва редица статистически данни за 2018 и 2019 г., като предлага по-точна картина на пазара на труда. Според него работодателите са добавили около половин милион по-малко работни места през 2018 г. и началото на 2019 г., отколкото първоначално се е било прогнозирано. Данните са от август месец миналата година и обхващат цялата територия на САЩ.
“Пазарът на труда е силен, но не чак толкова, колкото се смяташе”, казва Марк Занди, главен икономист в “Moody’s Analytics”.
Според него настоящите данни са очаквани и няма да повлияят особено на финансовите пазари. Въпреки това тези промени могат да променят възприятието за пазара на труда и неговото влияние върху икономиката на страната.
Все пак проверките бяха сравнително малки за икономика с над 150 милиона работни места. За да бъде в крак с темпа на нарастване на населението, САЩ трябва да добавят приблизително 100 000 нови работни места на месец.
Ниската безработица и генерирането на лесни печалби успяха да допринесат значително за икономиката на САЩ. Коефициентът на участие в работната сила нарасна до 63.4% през януари, въпреки че тази цифра все още е ниска в сравнение с тази на световните компании.
“Ясно е, че има изобилие от възможности за работа, които примамват повече хора да влязат в пазара на труда или да се преместят на друга позиция”, казва Джейсън Прайд, главен инвестиционен директор на финансите на компанията “Glenmede”.
Превод: Диана Тодорова