В Афганистан има риск да избухне гражданска война, тъй като последните американски военни сили вече се изтеглят от страната, заяви американски висш главнокомандващ, цитиран от „BBC“. Напрежението продължава да расте, откакто САЩ започнаха да напускат страната миналия месец, а талибаните да завземат нови територии. Очаква се всички останали американски войски в региона да се изтеглят до планирания краен срок – 11 септември.
Вчера генерал Скот Милър заяви, че в страната може да настъпят „много тежки времена“, ако управляващите не успеят да се обединят, след като международните войски напуснат. Предупреждението от главнокомандващия на американската мисия в Афганистан дойде само няколко дни след като ООН също предупреди, че предстоят „ужасни сценарии„, предвид факта, че талибаните завладяха много райони. По негови думи бойците са превзели над 50 от общо 370 области от май месец насам, обграждайки много градове и дори затваряйки столицата Кабул.
„Ситуацията, свързана със сигурността в момента не е никак добра.“, сподели генерал Милър по време на извънредна пресконференция. „Гражданската война със сигурност е напът да избухне и това се вижда ясно, особено ако и занапред нещата продължат да се случват както в момента. Тази ситуация е тревожна за целия свят.“, добави той. Генералът обвини открито талибаните, че не са успели да потушат насилието, както беше уговорено съгласно споразумението, сключено със САЩ.
Въоръжената група на свой ред обяви, че наскоро е завзела над 100 области в Афганистан – факт, който експертите обвързват с липсата на въздушна подкрепа от страна на САЩ.
Както е известно, оглавените от САЩ сили, свалиха талибаните от власт в Афганистан през октомври 2001 г., когато групата им беше укрила Осама Бен Ладен и други екстремистки фигури от „Ал Кайда“, свързани с нападенията на 11 септември в САЩ. Президентът на САЩ Джо Байдън наскоро заяви, че изтеглянето на американските военни сили е навременно, тъй като те вече са се погрижили Афганистан да не се превърне отново в база за чуждестранни джихадисти, които заговорничат срещу Запада. По повод на това афганистанският президент Ашраф Гани успокои, че силите за сигурност на страната са напълно способни да овладеят атаките на въоръжените групировки, но мнозина смятат, че изтеглянето на чуждестранните войски крие сериозен риск Афганистан отново да се върне в плен на талибаните. Байдън обеща, че САЩ ще продължат да подкрепят Афганистан и след изтеглянето на военните сили, но не във военно отношение.
Последните немски войски също напуснаха Афганистан вчера, което сложи край на присъствието им в страната в период от почти две десетилетия. От 2001 г. насам там са служили около 150 000 германци, разкри Министерството на отбраната.