Очаква се в рамките на днешния ден министърката на енергетиката на САЩ Дженифър Гренхолм да обяви публично, че е бил постигнат „голям научен пробив“ в продължилия десетилетия стремеж за овладяване на термоядрения синтез – енергията, която захранва Слънцето и звездите. Според един от правителствените служители и един от учените, запознати с изследването, учените от Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“ в Калифорния за първи път са произвели повече енергия чрез реакция на термоядрен синтез, отколкото е била използвана за запалването ѝ. И двамата се съгласиха да говорят при условие за анонимност, тъй като не са упълномощени да обсъждат пробива преди обявяването му.
Дженифър Гренхолм трябва да се яви заедно с учените от „Лорънс Ливърмор“ на сутрешно събитие във Вашингтон. От Министерството на енергетиката отказаха да дадат подробности предварително. Новината беше съобщена първо от „Financial Times“.
Привържениците на термоядрения синтез се надяват, че един ден по този начин ще може да се произвежда почти неограничена чиста енергия без въглеродни емисии, което ще замени изкопаемите горива и други традиционни енергийни източници. Масовото производство на електроенергия за захранване на домове и предприятия, получена чрез термоядрен синтез, все още изглежда трудно осъществимо. Въпреки това експертите смятат, че до момента е постигнат значителен успех в тази посока.
Термоядреният синтез се осъществява чрез притискане на водородните атоми един към друг с такава сила, че те се съединяват в хелий, при което се отделят огромни количества енергия и топлина. За разлика от други ядрени реакции, при него не се създават радиоактивни отпадъци. Милиарди долари и десетилетия работа са вложени в изследванията на термоядрения синтез, които дават изумителни резултати за части от секундата. Преди това учени от Националния комплекс за термоядрени реакции, подразделението на „Лорънс Ливърмор“, където се е осъществил успехът, са използвали 192 лазера и температури, многократно по-високи от тези, които се наблюдават около Слънцето, за да създадат изключително кратка реакция на термоядрен синтез. Лазерите фокусират огромно количество топлина върху малка метална кутия. Резултатът е свръхнагрята плазмена среда, в която може да възникне термоядрен синтез.
Според учените за напредъка на изследванията в областта на термоядрения синтез са необходими огромни ресурси и усилия. При един от подходите водородът се превръща в плазма – електрически зареден газ, който след това се контролира от огромни магнити. Този метод се изследва във Франция в рамките на сътрудничество между 35 държави, наречено Международен експериментален термоядрен реактор, както и от изследователи от Масачузетския технологичен институт и частна компания. Миналата година екипите, работещи по тези проекти на два континента, обявиха значителен напредък в областта на жизненоважните магнити, необходими за тяхната работа.