Американският регулатор нарича климатичните промени системен риск

0
88
Лозунг от протест за климата.
Протест за климата. Снимка: Пиксабей

Изменението на климата представлява системна заплаха за “бавно движение” към стабилността на финансовата система на САЩ, изискваща спешни действия от финансовите регулатори, включително Федералния резерв и Комисията по ценните книжа и борсите, информира агенция “Ройтерс”Това е една от констатациите на значителен доклад, поръчан от Американската комисия за търговия със стокови фючърси (CFTC) и съставен от група, свикана преди около 10 месеца от Ростин Бехнам, един от двамата демократи в петчленната CFTC.

35-те членове на панела, включително представители на Goldman Sachs Group Inc, BP Plc, млечните фермери на Америка и The Nature Conservancy, одобриха доклада във вторник.

Физическите въздействия от изменението на климата вече засягат Съединените щати и … преходът към нетни нулеви емисии може също да засегне много сегменти от икономиката”, се казва в доклада от 196 страници.

“Както физическите, така и преходните рискове биха могли да доведат до системни и подсистемни финансови шокове, които потенциално могат да причинят безпрецедентни смущения в правилното функциониране на финансовите пазари и институции.”

Внезапната промяна във възприятията за рисковете от чести пожари и интензивни урагани може да доведе до внезапен спад в цените на активите, например, който каскадно преминава през общността и се разпространява по-широко на пазарите, се казва в доклада.

И тъй като пандемията от COVID-19 изчерпа богатството на домакинствата, държавните бюджети и счетоводните баланси на бизнеса, икономиката е по-уязвима от преди, “увеличавайки вероятността от общ шок със системни последици”.

Публикуването на доклада идва по-малко от два месеца преди национални избори, които изправят президента на републиканците Доналд Тръмп, който казва, че изменението на климата е измама, срещу претендента от демократите Джо Байдън, който нарича изменението на климата “екзистенциална заплаха”.

Първата препоръка на експертния доклад е да се “установи цена на въглерода”, която да е достатъчно солидна, за да подтикне бизнеса и пазарите да намалят използването на горива, произвеждащи въглероден диоксид, като нефт и газ. Данъчното облагане на въглерода ще изисква действия от Конгреса.

Десетките други препоръки на доклада обаче представляват призив за обширно пренаписване на правилата и нормите на финансовия пазар, които биха могли да продължат без нови закони и без значение кой ще спечели председателството.

Сред предложенията са: изискване от банките да се справят с финансовите рискове, свързани с климата, както и от регистрираните компании да оповестяват емисиите и да тестват банките със стрес тестове в общността за тяхната устойчивост на изменението на климата.

Регулаторите в Европа от години работят по усилията за калибриране и смекчаване на климатичните рискове за финансовите пазари. Тези в Съединените щати, където политиците редовно поставят под съмнение факта, че изгарянето на изкопаеми горива засяга земния климат, изостават много в подобна дейност.

Едва наскоро Федералният резерв започна да признава потенциала на изменението на климата за дестабилизиране на финансовата система и да мисли за възможни отговори.

Докладът призовава финансовите власти да интегрират климатичния риск “в управлението на баланса си и в покупките на активи, особено във връзка с корпоративния и общинския дълг”.

Той също така ги призовава да направят проучване на финансовите последици от изменението на климата и да се присъединят към международни групи, фокусирани върху климата, като Мрежата за екологизиране на финансовата система, всички от които изглежда се отнасят конкретно за Федералния резерв.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments