Американските служители по сигурността на изборите отхвърлят твърденията на Тръмп за измами

0
168
Джо Байдън/Доналд Тръмп
Снимка: Facebook

Американските представители на изборите заявиха, че гласуването в Белия дом през 2020 г. е “най-сигурното в американската история”, отхвърляйки твърденията за измами от страна на президента Доналд Тръмп, пише “BBC”Комисията обяви:

“Няма доказателства, че някоя система за гласуване е изтрила или загубила гласове, подменила гласовете или е била компрометирана по някакъв начин.”

Служителите се изказаха, след като Тръмп заяви без доказателства, че 2,7 милиона гласа за него са били “заличени”Той все още не е отстъпил мястото си на новоизбрания президент демократа Джо Байдън. Резултатът от изборите на 3 ноември беше прогнозиран от всички основни американски телевизионни мрежи миналия уикенд. Предполага се, че Байдън е спечелил Аризона, като е увеличил лидерството си с 11 гласа на избирателни колегии до общо 290, на фона на резултата на Тръмп – 217. Това е първият път, в който държавата гласува за демократ от 1996 г. насам.

Тръмп стартира поредица от правни предизвикателства в ключови щати и изложи необосновани твърдения за широко разпространени изборни измами. Говорител на външното министерство на САЩ заяви:

“Междувременно Китай най-накрая поздрави Байдън и неговия партньор Камала Харис след дни на мълчание. Уважаваме избора на американския народ.“

Русия заяви, че иска да изчака “официален резултат”.

Защо твърдението е важно?

Съобщението бележи най-прякото опровержение от страна на федералните и щатските служители на необоснованите твърдения на президента Тръмп за изборна измама.  Съвместното изявление в четвъртък беше публикувано от Правителствения координационен съвет на избирателната инфраструктура – който се състои от висши служители от Департамента за вътрешна сигурност и Комисията за подпомагане на изборите в САЩ, както и от държавни служители, които наблюдават изборите и са представители на машината за гласуване. Групата каза:

“Изборите на 3 ноември бяха най-сигурните в американската история. В момента в цялата страна избирателните служители преглеждат и проверяват двойно целия изборен процес, преди да финализират резултата.”

Без да назовава Тръмп директно, становището беше:

“Макар да знаем, че има много неоснователни твърдения и възможности за дезинформация относно процеса на нашите избори, можем да ви уверим, че имаме най-голямо доверие в сигурността и целостта на нашите избори и вие също трябва да имате.”

“Когато имате въпроси, обърнете се към длъжностните лица по изборите като гласове с доверие, докато управляват изборите.”

Изявлението беше публикувано на уебсайта на Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (Cisa), която е част от Министерството на вътрешната сигурност.

Съобщава се, че ръководителят на Cisa Кристофър Кребс е предизвикал недоволството на Белия дом заради уебсайт на Cisa, наречен Rumor Control, който разкрива дезинформацията по време на изборите. В четвъртък Кребс сподели публикация на експерт по изборно право, в която се казва:

“Моля, не ретуирайте диви и необосновани твърдения за машинации на гласуването, дори ако те са отправени от президента.”

Помощник-директорът на Cisa Брайън Уеър подаде оставка в четвъртък. Белият дом е поискал оставката му по-рано тази седмица, предаде Ройтерс. Кребс очаква да бъде уволнен, казва още новинарската агенция.

Часове преди излизането на изявлението Тръмп написа в Туитър, че софтуерът за гласуване, използван в 28 щата, е изтрил милиони гласове за него, но не е представил доказателства за зашеметяващото твърдение, което изглежда е произлязло от неясната телевизионна мрежа One America News и е отбелязано от Туитър.

Искът беше свързан с неправилното преброяване на гласовете в един от окръзите на Мичиган, който клони към републиканците. Неофициалните резултати първоначално благоприятстваха Байдън, но по-късно бяха коригирани в полза на президента Тръмп. Държавните избирателни служители признаха случилото се, като заявиха, че е виновна човешка грешка, а не софтуерна неизправност.

Републиканците подкрепят ли Тръмп?

Малък, но нарастващ все повече брой републиканци подкрепят призивите за новоизбрания президент да се провеждат ежедневни брифинги за разузнаване.  Сенаторът Линдзи Греъм, ключов съюзник на Тръмп, беше сред онези, които заявиха, че Байдън трябва да започне да получава тайната президентска бележка, както е обичайно при новопостъпващите президенти.

Републиканските сенатори Чък Грасли, Джон Корнин и Джон Тюн се съгласиха, въпреки че лидерът на малцинството в парламента Кевин Маккарти каза, че Байдън „не е президент в момента“ и трябва да изчака.

Между 10 и 20 републиканци в Конгреса сега или поздравиха Байдън, или приеха, че трябва да се предприемат действия към преход. Но повечето все още не са признали победата на новоизбрания президент. Становище на висши демократи осъди това:

  • Бившият президент Барак Обама заяви, че висшите републиканци подкопават демокрацията, като се придържат към твърденията на президента Тръмп за измама
  • Междувременно председателят на парламента Нанси Пелоси заяви, че „абсурдният цирк“ означава, че пандемията от коронавируса се пренебрегва.
  • Сенаторът Крис Кунс заяви пред CNN, че някои републиканци са го помолили да поздрави Байдън от тяхно име, тъй като те не се чувстват в състояние да го направят публично.
  • Лидерът на сенатското малцинство Чък Шумер заяви, че републиканските политици “умишлено поставят под съмнение нашите избори без друга причина, освен страх от Доналд Тръмп”.

Репортери от Capitol Hill казват, че републиканските депутати са нетърпеливи да не отчуждават базата на Тръмп, като се има предвид, че президентът току-що спечели повече гласове, от който и да е действащ президент, въпреки че се очакваше да загуби. Говори се също, че големите партийни глави се надяват, че Тръмп ще помогне за кампанията за два балотажни избора през септември в Джорджия, които ще решат дали републиканците ще запазят контрола си върху горната камара.

Байдън изпреварва Тръмп с 5,3 милиона гласа, което е около 3,4% и далеч надхвърля бариерата от 270 гласа в избирателните колегии, необходими за спечелването на президентския пост.

Президентът Тръмп запази малко обществено показване от изборите насам. Докладите сочат, че той е казал на приятели, че иска да създаде компания за дигитални медии, която да поеме консервативната мрежа Fox News, чиято пълна подкрепа сега смята, че липсва. Според CBS News Тръмп също така открито обсъжда възможна кампания до 2024 г. за поемане на президентския пост.

Какво е направил Байдън?

В четвъртък той разговаря с папа Франциск, който предложи своите „благословии и поздравления“. Байдън ще бъде едва вторият президент на Римокатолиците в САЩ.  Той също така разговаря с демократичното ръководство на Конгреса за необходимостта от пакет за стимулиране на борбата с коронавируса, тъй като ежедневният брой на случаите в САЩ от болестта нарасна до нов рекорд от над 150 000. Той прекара деня с преходния си екип във Уилмингтън, Делауеър, където беше планирал срещи с кабинета. В сряда той избра оперативния ветеран от Демократическата партия Рон Клайн за шеф на кабинета си в Белия дом.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments