В САЩ е бил свален още един неидентифициран летящ обект по време на четвърта военна операция този месец. Президентът Джо Байдън е наредил той да бъде свален близо до езерото Хурон, край границата с Канада, в неделя следобед, предава „BBC“.
В своя изявление от Пентагона посочват, че обектът може да е попречил на търговския въздушен трафик, докато се е движил на 6100 метра височина. За първи път той е бил засечен над военни обекти в Монтана в събота. Обектът, който не е смятан за военна заплаха, е описан от служители на отбраната като безпилотна „осмоъгълна структура“ с прикрепени към нея връзки. Той е бил свален от ракета, изстреляна от изтребител „F-16“ в 14:42 местно време /19:42 GMT/.
Инцидентът е повдигнал въпроси за вълната от обекти на голяма надморска височина, които са били свалени над Северна Америка този месец.
Припомняме, че китайски балон, заподозрян в шпионаж, беше свален край бреговете на Южна Каролина на 4 февруари, след като кръжеше няколко дена над континенталната част на САЩ. Длъжностни лица казаха, че идва от Китай и е бил използван за наблюдение на чувствителни райони. Същевременно властите в Китай отрекоха обектът да е бил използван за шпиониране и обясниха, че е устройство за наблюдение на времето, но е било заблудено. Инцидентът – и гневните разговори след него – изостриха напрежението между Вашингтон и Пекин.
В неделя представител на отбраната разкри, че САЩ са се опитали да получат информация от Пекин за първия обект, но не са получили отговор в продължение на няколко дни. След този първи случай американските изтребители свалиха още три обекта на голяма надморска височина за няколко дни.
В петък президентът Байдън е наредил да бъде свален обект над северна Аляска, а в събота подобен беше засечен над Юкон в северозападна Канада. Длъжностните лица не са посочили официално произхода или предназначението на тези обекти. И САЩ, и Канада, все още работят за възстановяване на останките, но търсенето в Аляска е възпрепятствано от арктическите условия.
„Тези обекти не си приличаха много и бяха много по-малки от китайския балон. Няма да ги характеризираме окончателно, докато не можем да извадим отломките“, каза говорител на националната сигурност на Белия дом.
Неидентифицирани летящи обекти – времева линия
- 4 февруари: Американската армия свали предполагаем балон за наблюдение край бреговете на Южна Каролина. Той се носеше в продължение на дни над САЩ и официални лица казаха, че идва от Китай и е наблюдавал чувствителни райони.
- 10 февруари: САЩ свалят друг обект край северна Аляска, за който според официални лица липсва каквато и да е система за задвижване или контрол.
- 11 февруари: Американски изтребител сваля „въздушен обект на голяма надморска височина“ над канадската територия Юкон, на около 100 мили (160 км) от границата със САЩ. Той беше описан като цилиндричен и по-малък от първия балон.
- 12 февруари: Американски самолети свалят четвърти обект на голяма надморска височина близо до езерото Хурон „от прекомерна предпазливост“.
Вчера генералът на военновъздушните сили на САЩ, контролиращ въздушното пространство на Северна Америка, каза, че все още не е ясно как обектите са се задвижвали във въздуха или откъде идват. На журналистически въпрос генерал Глен Ван Херк отвърна, че не изключва никакви възможности – включително и извънземен живот: „Ще оставя на разузнавателната общност и на контраразузнавателната общност да разберат това.“
Експерт предположи пред „ABC News“, че трите най-скорошни обекта, които са били свалени, вероятно са метеорологични устройства, а не балони за наблюдение. Това обаче беше опровергано от висш демократ в Конгреса, който в телевизионно интервю заяви, че служители на разузнаването смятат, че обектите всъщност са балони за наблюдение.
„Те вярват, че са /бел. ред. – балони/, да.“, каза лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър.
Демократът Деби Дингъл, един от няколкото членове на Конгреса от Мичиган, които аплодираха военните за свалянето на обекта над щата в неделя, се присъедини към нарастващите призиви към Белия дом и служителите на отбраната да предоставят повече информация.
„Нуждаем се от фактите за това откъде произлизат, каква е целта им и защо броят им се увеличава“, каза тя.
Сенаторът от „Демократическата партия“ Джон Тестър, който представлява Монтана, изтъкна пред „BBC CBS“: „Това, което се случи през последните две седмици или нещо такова… не е нищо повече от лудост.“
Републиканците отправиха множество критики към администрацията на Байдън за справянето с първия балон, заявявайки, че е трябвало да бъде свален много по-рано.